Zaloguj się

Powstaje pierwszy elektryczny FLIRT dla Intercity

Powstaje pierwszy elektryczny FLIRT dla Intercity PKP Intercity

Elektryczny zespół trakcyjny FLIRT dla PKP Intercity, który produkowany jest właśnie w siedleckim zakładzie Stadler Polska, to pierwszy z 12 nowoczesnych pociągów, które trafią do przewoźnika w ramach ubiegłorocznej umowy wartej ponad miliard złotych brutto.

Kontrakt obejmuje dostawę 12 fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) typu FLIRT wraz z usługą ich utrzymania technicznego przez okres 15 lat. Wartość zamówienia wynosi 1,015 mld zł brutto. Obecnie trwają prace nad zabudową ośmiu pudeł pojazdu, w których są umieszczane: elementy mocujące, izolacja oraz elementy elektryczne. Następnie rozprowadzone będzie okablowanie, pneumatyka oraz zainstalowane zostaną m.in. panele ścienne, sufity i podłogi. Wagony zostaną również wyposażone w elementy oświetlenia i wyposażenia, jak: fotele, toalety, bistro, stoliki czy półki bagażowe.
Nowoczesne pojazdy FLIRT charakteryzują się aluminiowymi, lżejszymi pudłami. Niższa masa pojazdu wpływa na mniejsze zużycie energii, a także niższe koszty eksploatacji. Mimo stosunkowo niewielkiej masy pociągi spełniają wszystkie wymagania europejskich standardów wytrzymałościowych (EN 12663) i zderzeniowych (EN 15227). Zespoły trakcyjne będą dostosowane do prędkości 160 km/h oraz wyposażone w system ETCS zapewniający wysokie bezpieczeństwo podróży.

- 12 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych będzie istotnym wzmocnieniem naszej floty. Pasażerowie zyskają kolejne pociągi, którymi bezpiecznie i komfortowo będą podróżować na dłuższych trasach. Wstępne plany zakładają skierowanie nowych pojazdów na trasy Szczecin - Lublin, Szczecin - Kraków i Kraków - Lublin - mówi Adam Laskowski, członek zarządu PKP Intercity.

W pociągach przewidziano 294 miejsca 2. klasy i 60 miejsc 1. klasy. Ich pasażerowie będą mogli korzystać z klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE i bezprzewodowego internetu. W czasie podróży PKP Intercity zaproponuje ofertę gorących i zimnych dań oraz napojów, serwowanych do miejsc pasażerskich i w części gastronomicznej, w której zaplanowano m.in.: miejsca siedzące, przestrzeń do podwieszenia niewielkiego bagażu pod stolikami i wieszaki na ubrania. W pociągach przewidziano także przestrzeń do przewozu rowerów. Pojazdy będą monitorowane, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością i wyposażone m.in. w platformy ułatwiające wsiadanie podróżnym na wózkach, a także toalety z przewijakami dla niemowląt.

- Bardzo się cieszymy, że realizujemy to prestiżowe zamówienie w naszym siedleckim zakładzie. Obecnie kończymy budowę nowej hali montażowo-uruchomieniowej o długości 165 m, w której ośmioczłonowe pojazdy FLIRT będą uruchamiane. Inwestycja o wartości 44 mln złotych została zrealizowana bezpośrednio w związku z otrzymaniem od PKP Intercity zamówienia na 12 nowych pojazdów FLIRT. Wszystkie zostaną zbudowane w Siedlcach - mówi Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska.

Nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne, które produkuje Stadler Polska, zostały zaprojektowane z myślą o ochronie środowiska i zbudowane są z ekologicznych materiałów, podlegających recyklingowi. System odzyskiwania energii sprawia, że pociągi będą oddawać do sieci trakcyjnej energię wytworzoną podczas hamowania. Nowoczesne pociągi typu EZT są cichsze od pozostałych pociągów. Natomiast wygłuszenie akustyczne skutkować będzie mniejszą emisją hałasu do wnętrza pojazdu, co wpływa na wzrost komfortu podróży i pracy drużyn pociągowych.
Dwa pierwsze pojazdy będą dostarczone PKP Intercity w drugiej połowie 2021 r. Przed przekazaniem kolejnych pociągów, dwie pierwsze jednostki zostaną poddane eksploatacji nadzorowanej w ruchu pasażerskim przez okres od 6 do 12 miesięcy - do osiągnięcia przebiegu co najmniej 150 000 km na każdy pojazd.
Zakup 12 fabrycznie nowych pojazdów to jeden z filarów konsekwentnie realizowanej największej strategii inwestycyjnej w historii PKP Intercity. Celem wartego 7 mld zł programu "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji" jest modernizacja i zakup nowego taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży.

Źródło: PKP Intercity

O taborze kolejowym czytaj także:
- LOTOS Kolej inwestuje w tabor
- Projekt m2 - innowacyjny wagon towarowy

Ostatnio zmieniany w środa, 23 wrzesień 2020 12:36
Zaloguj się by skomentować