Zaloguj się

Powstała Wielkopolska Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości

Powstała Wielkopolska Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości Fot. PPP

To pierwsza z Regionalnych Rad Przemysłu Przyszłości, które powstaną w całym kraju, w celu inicjowania działań wspierających transformację cyfrową firm, podpowiadania technologicznych trendów i wychwytywania potrzeb przedsiębiorców.

- W regionie działa 450 tysięcy małych i średnich firm, z których 96% to mikrofirmy. 40% przedsiębiorców z Wielkopolski zdaje sobie sprawę z istnienia gospodarki 4.0, ale mniejszy odsetek czuje determinację do usprawniania procesów, bo nie ma pieniędzy i nie chce ryzykować. Dlatego trzeba znaleźć sposób na zapewnienie MŚP bezpieczeństwa podejmowania decyzji o transformacji cyfrowej - powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego podczas inauguracji.

- Zmieniły się rynek pracy, potrzeby przedsiębiorców, oczekiwania klientów i model pracy. Potwierdza to dziś w czasach COVID-19 przemysł 4.0, kiedy wiele firm pracuje w sposób zdalny, a często z dużo lepszymi efektami - zaznaczył Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

W Wielkopolskiej Regionalnej Radzie Przemysłu Przyszłości znaleźli się: przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy. Jej przewodniczącym został Tomasz Łodygowski - naukowiec, kierownik Zakładu Lotnictwa Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej, a jego zastępcą Cezary Mazurek - kierownik Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Kolejna Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości zostanie powołana w październiku, w województwie podlaskim. W przyszłości będą tworzone następne, w innych regionach. W ich ramach będą działały grupy robocze gromadzące istotne informacje o rynku. Stanowią one ważny element programu Polski Przemysł Przyszłości, którego celem jest rozwój w Polsce ekosystemu przemysłu 4.0. Działania te są także wspierane przez instytucje oferujące finansowanie transformacji cyfrowej firm, takie jak NCBR i PARP.

Źródło: Platforma Przemysłu Przyszłości

O cyfryzacji czytaj także:
- Zespół Łukasiewicz - ILIM laureatem Polishopa Honeycombs Award 2020
- Transformacja cyfrowa w Żabce
- Transporeon będzie obsługiwać cyfrowo płatności transportowe

Ostatnio zmieniany w wtorek, 22 wrzesień 2020 16:06
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe