Zaloguj się

Logistyka przyszłości według najnowszego Logistics Trend Radar DHL

DHL opublikował kolejne wydanie, ukazującego się od 2013 roku raportu, "Logistics Trend Radar". Podobnie jak w poprzedniej edycji, eksperci identyfikują 3 megatrendy: technologiczne, społeczne i biznesowe, badając ich stopień wpływu na logistykę w horyzoncie czasowym do 5 i od 5 do 10 lat. Analizy obejmują następujące sektory: automobilność, wytwarzanie, technologia, life science, energia, e-handel i branża odzieżowa.

 

Autorzy raportu zidentyfikowali łącznie 29 kluczowych technologii, które w przyszłych latach będą oddziaływały na logistykę. W syntetycznym ujęciu eksperci dostrzegają następujące zjawiska:

- COVID-19 przyspiesza cyfryzację i automatyzację oraz będzie miał wpływ na przyszłość pracy.
- Dynamiczny wzrost w takich obszarach, jak: analityka danych, sztuczna inteligencja, robotyzacja, Internet Rzeczy, rozwiązania chmurowe i API sygnalizują "nową normalność" w logistyce.
- Rewolucyjny rozwój komputerów kwantowych, blockchain i wykorzystanie logistyki w eksploracji kosmosu otwierają przed usługodawcami logistycznymi nowe perspektywy dla innowacyjnych rozwiązań i kreowania nowych usług.
- Zrównoważony rozwój jest koniecznością dla wszystkich branż i wymaga szybkiego wdrażania innowacji w sferze opakowań, planowania i optymalizacji oraz facility management, mających na celu ograniczenie emisji.

Opracowanie przedstawia analizy mikro- i makrotrendów oraz uwzględnia opinie partnerów, instytutów badawczych, firm technologicznych, startupów oraz klientów DHL.
Raport w języku angielskim jest dostępny na stronie DHL. Przydatnym narzędziem - nie tylko dla managerów logistyki - jest specjalna interaktywna grafika, pozwalająca na filtrowanie zidentyfikowanych trendów w poszczególnych sektorach - w różnej perspektywie czasowej.

Źródło: DHL

O trendach w branży TSL czytaj także:
- SONDA: Jakie trendy w transporcie będą dominowały w ciągu następnych 20 lat?
- Raport Cushman & Wakefield - Trends Radar - I kwartał 2020 roku
- Transport jutra

Ostatnio zmieniany w piątek, 25 wrzesień 2020 12:42
Zaloguj się by skomentować