Zaloguj się

Powierzchnie magazynowe w ocenie Oxford Economics

Rynek nieruchomości logistycznych ma kluczowe znaczenie w łańcuchu dostaw - wynika z najnowszej analizy Oxford Economics. Prologis zwiększa udział w rynku i intensywnie rozbudowuje globalną powierzchnię magazynową firmy.

Pierwsze dowody na to, że rynek nieruchomości logistycznych jest istotnym ogniwem w łańcuchu dostaw, pojawiły się na początku 2020 roku, kiedy epidemia koronawirusa przyspieszyła tempo rozwoju e-commerce o około cztery lata. Raport Oxford Economics pokazał, że udział obiektów Prologis w globalnym przepływie towarów wzrósł do 2,5 proc. światowego PKB. To widoczny wzrost w porównaniu z poziomem 1,7 proc., jaki został odnotowany w 2017 roku. Tym samym udział magazynów Prologis w globalnym przepływie towarów również wzrósł i osiągnął równowartość 4,4 proc. światowej konsumpcji gospodarstw domowych.
Prologis dysponuje w Polsce budynkami o powierzchni 1,9 mln m kw. Oszacowano, że przepływają przez nie towary warte około 50 mld USD - to najwięcej wśród krajów CE, w których Prologis prowadzi działalność. Jest to aż 8,5 proc. PKB Polski, co plasuje operacje Prologis w Polsce na wysokim czwartym miejscu w skali globalnej działalności, jeśli chodzi o generowaną wartość PKB. Jednocześnie wartość ta odpowiada niemal jednej czwartej (24,2 proc.) konsumpcji polskich gospodarstw domowych z wyłączeniem usług.
Raport potwierdza, że wzrost udziału Prologis w rynku idzie w parze z intensywną rozbudową globalnej powierzchni magazynowej firmy. Prologis zwiększył dostępną powierzchnię magazynową do ponad 93 mln m kw., z 63 mln m kw. w porównaniu ze stanem z 2017 roku. Obecna wartość ekonomiczna towarów przepływających przez obiekty firmy na całym świecie wynosi 2,2 bln USD, co oznacza wzrost o 69 proc. w stosunku do poprzedniego badania.

- Wyniki badania wyraźnie wskazują na ogromne znaczenie, jakie ma rynek nieruchomości logistycznych w kontekście ożywienia światowej gospodarki. Każdego dnia centra dystrybucyjne Prologis zapewniają przepływ szerokiej gamy produktów, bez których życie konsumentów na całym świecie byłoby współcześnie niemal niemożliwe. To dobitnie świadczy o globalnym charakterze światowego handlu - powiedział Hamid R. Moghadam, Chairman i CEO Prologis.

Raport Oxford Economics jest dostępny na stronie www.prologiscee.eu.

Źródło: Prologis

O rynku powierzchni logistycznych czytaj także:
- Raport Cresa Polska - Occupier Insight - I poł. 2020 r.
- Raport AXI IMMO - 10 faktów o rynku magazynowym w Polsce - podsumowanie 2019 r.

Ostatnio zmieniany w piątek, 25 wrzesień 2020 06:26
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe