Zaloguj się

Ekologiczna chłodnia Żabki już działa

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Ekologiczna chłodnia Żabki już działa Fot. Żabka Polska

Żabka Polska uruchomiła nowy magazyn chłodniczo-mroźniczy przeznaczony dla produktów wymagających kontrolowanej temperatury. Obiekt o powierzchni 7 000 m kw. znajduje się w Komornikach w woj. wielkopolskim i posiada nowoczesną oraz przyjazną środowisku instalację chłodniczą.

Nowy obiekt zlokalizowany jest w pobliżu centrum logistycznego w Plewiskach i obsługuje rejon Poznania oraz terminale przeładunkowe w zachodniej części Polski, tj.: we Wrocławiu, Legnicy, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie. W budynku znajdują się trzy komory chłodnicze, mroźnia, przestrzenie przyjęcia i wydania towaru oraz chłodzone pomieszczenia pomocnicze. Zastosowano tu najnowocześniejszą instalację chłodniczą typu booster na ekologiczny i bardzo wydajny energetycznie czynnik chłodniczy CO₂, który posiada najniższy z grupy czynników chłodniczych potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Instalacja ma moc chłodniczą bliską 800 kW w temperaturze 0°C i moc mroźniczną ponad 220 kW w temperaturze -26°C, co jednocześnie czyni ją jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Ponadto system jest wyposażony w zaawansowany odzysk ciepła na potrzeby glikolowego odszraniania i podgrzewania posadzki w mroźni oraz system zraszania skraplaczy, zapewniający maksymalny poziom bezawaryjności w szczególnie gorące dni. Całość została starannie zaprojektowania specjalnie dla potrzeb sieci Żabka przez zespół najlepszych inżynierów i wykonawców.

- W Żabce przykładamy wielką wagę do odpowiedniej organizacji i zastosowania nowoczesnych rozwiązań w transporcie i logistyce. Od ich jakości zależy właściwe zaopatrzenie naszych sklepów funkcjonujących w całym kraju, co ma udział w podnoszeniu satysfakcji naszych franczyzobiorców i ostatecznie także klientów. Dużą wagę przywiązujemy do ograniczenia wpływu naszej działalności na stan środowiska naturalnego, dlatego proekologiczne rozwiązania wprowadzamy również w obszarze logistyki. Zastosowany w obiekcie w Komornikach transkrytyczny system chłodniczy r744, bazujący na naturalnym czynniku chłodniczym CO₂, nie tylko daje możliwość uzyskania bardzo niskich wartości temperatury zamrażania oraz gwarantuje bezpieczeństwo ludzi i produktu, ale pozwala także na oszczędność energii rzędu 35% w stosunku do układów tradycyjnych oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych - mówi Adam Manikowski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w firmie Żabka Polska.

Wdrożone w magazynie w Komornikach rozwiązania proekologiczne pozwalają ograniczyć wpływ na środowisko naturalne. Zarówno w halach magazynowych, jak i biurach zamontowane zostało energooszczędne oświetlenie LED, a system chłodniczy zasilany jest CO₂, czyli czynnikiem naturalnym o najniższym z grupy czynników chłodniczych potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. Zastosowane rozwiązania pozwolą na zmniejszenie emisji szkodliwego CO₂ do środowiska, równe przejechaniu ponad 21 mln km samochodem osobowym rocznie. Inwestycja jest również dużym wsparciem lokalnego rynku pracy.
W magazynie docelowo znajdzie zatrudnienie ponad 50 pracowników Żabki. Minimum 50 osób podejmie pracę w firmach, które współpracują z siecią.

Źródło: Żabka Polska

O inwestycjach logistycznych czytaj także:
- Powstanie Panattoni Park Łódź West
- Kolejny etap budowy Publicznego Terminalu Promowego
- Dalekowschodni Globalway w Polskiej Strefie Inwestycji

Ostatnio zmieniany w środa, 30 wrzesień 2020 10:26
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe