Zaloguj się

Sojusz na rzecz polonizacji łańcucha dostaw dla Izery

Sojusz na rzecz polonizacji łańcucha dostaw dla Izery Fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz

ElectroMobility Poland, Polska Grupa Motoryzacyjna oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz będą współpracować w celu zaangażowania jak największej liczby rodzimych przedsiębiorców do łańcucha dostaw Izery. Opracowanie technologii dla polskiej marki samochodów elektrycznych wesprze potencjał Łukasiewicza.

Izera ma być dziełem bliskiej współpracy polskich przedsiębiorców z polskimi naukowcami i inżynierami.

- Projekt budowy polskiej marki samochodów elektrycznych opieramy na solidnych podstawach - mówi Piotr Zaremba, prezes spółki ElectroMobility Poland. - Jesteśmy świadomi potencjału, jaki posiadają polskie firmy działające w branży automotive. Motoryzacja jest drugim co do wielkości sektorem przemysłowym w Polsce. Sam segment produkcyjny zatrudnia ponad 200 tys. osób. Chcemy, żeby polskie firmy w możliwie jak najszerszym zakresie uczestniczyły w budowie łańcucha dostaw dla Izery. Jesteśmy przekonani, że owocną współpracę z polskimi naukowcami i inżynierami umożliwi stworzenie własnych rozwiązań technologicznych, mogących konkurować z ofertami zagranicznymi. Budowa własnej marki motoryzacyjnej nada nowy impuls firmom i instytutom działającym w Polsce w obszarze elektromobilności.

List intencyjny podpisali 28 września:  Piotr Zaremba - prezes ElectroMobility Poland, Adam Sikorski - prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej oraz Piotr Dardziński - prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas konferencji "Polonizujmy Izerę", która odbyła się w siedzibie Łukasiewicz - Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 rodzimych producentów części i komponentów motoryzacyjnych oraz firm inżynieryjnych, zainteresowanych realizowanym przez EMP projektem.
Celem współpracy jest polonizacja łańcucha dostaw Izery w ramach projektu prowadzonego przez spółkę ElectroMobility Poland. Rozwiązania polskich naukowców stosowane w produktach oferowanych przez rodzime firmy mają być wykorzystywane w procesie produkcji samochodów elektrycznych oraz niezbędnej do ich funkcjonowania infrastruktury.

- Współpraca z polską marką samochodów elektrycznych jest szansą dla umocnienia rynkowej pozycji naszych firm, które już wykazują duże zainteresowanie rozwojem technologii związanej z elektromobilnością. Chodzi m.in. o projektowanie i produkcję baterii litowo-jonowych, akumulatorów, ładowarek, czy rozwijanie technologii w dziedzinie tworzenia specjalnych powłok lakierniczych przeznaczonych dla samochodów elektrycznych. To zainteresowanie będzie miało tendencję wzrostową, biorąc pod uwagę rozwój elektromobilności - ocenia Adam Sikorski, prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej. - Liczymy także na transfer technologii, która może być wykorzystywana także przy okazji innych projektów związanych z mobilnością.

W Polsce największym doświadczeniem naukowo-badawczym w zakresie elektromobilności dysponuje powołana w ubiegłym roku Sieć Badawcza Łukasiewicz, tworzona przez 33 instytuty. Łukasiewicz prowadzi badania nad innowacyjnymi środkami transportu, magazynowaniem i przetwarzaniem energii. Ma także kompetencje m.in.: w doborze, implementacji i konfiguracji napędu elektrycznego, magazynu energii oraz pozostałych podsystemów pojazdów. Naukowcy i inżynierowie prowadzą prace nad programowaniem komputerów pokładowych pojazdów elektrycznych oraz badaniami laboratoryjnymi tych napędów. Realizują akredytacje PCA do badań akumulatorów i baterii w zakresie ich właściwości: elektrycznych, fizycznych i mechanicznych. Instytuty mają także znaczący potencjał do kooperacji z producentami części samochodowych, nie tylko pojazdów elektrycznych.

- Jednym z kierunków strategicznych Łukasiewicza jest wsparcie branży motoryzacyjnej, która jest drugą największą branżą polskiej gospodarki, a jej produkcja wynosi średnio 13% PKB. Łukasiewicz jako sieć interdyscyplinarnych instytutów, a przede wszystkim grupa ponad 4500 naukowców, ma szerokie kompetencje do pełnienia funkcji kompleksowego zaplecza badawczo-rozwojowego dla projektu samochodu elektrycznego Izera. W ramach grupy Inteligentna Mobilność już dziś mamy wiedzę i umiejętności możliwe do wykorzystania przez biznes, który razem z nami będzie rozwijał technologie poszczególnych komponentów pojazdu. Projekt to także znacząca szansa na rozwój dla polskich naukowców. Generuje silną i konkretną potrzebę rozwoju technologii, stając się dla nas realnym wyzwaniem do wspierania polskiego biznesu - mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

O elektromobilności w Polsce czytaj także:
- Licznik Elektromobilności w Polsce wskazuje progres
- Nowy polski Melex
- Izera - szansa dla polskiego sektora motoryzacyjnego

Ostatnio zmieniany w czwartek, 01 październik 2020 10:49
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe