Zaloguj się

Świnoujście czeka na ciężki ładunek

  •  oprac.IW
  • Kategoria: Logistyka
Świnoujście czeka na ciężki ładunek Fot. Port Szczecin - Świnoujście

Realizacja tunelu pod Świną - stałej przeprawy, która połączy wyspy Uznam i Wolin oraz centrum Świnoujścia z resztą Polski - wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. TBM (Tunel Boring Machine), czyli maszyna drążąca tunel już jest w drodze z Chin na pokładzie statku "Da Chang" płynącego pod banderą Hongkongu.

Armator wybrał dla statku Przejście Północno-Wschodnie, stanowiące najkrótszy szlak żeglugowy łączący europejską część Rosji z Syberią i Dalekim Wschodem. Płynącego z Chin "Da Chang" Świnoujście spodziewa się około 8-10 października. Statek wyposażony jest we własne dźwigi, więc rozładunek ciężkiej maszyny nie będzie dużym problemem, choć wraz z procedurą celną może potrwać aż 14 dni.
Maszyna TBM waży 2740 t, a po złożeniu będzie miała długość 101 m. Jej montaż zajmie 2-3 miesiące.
Drążenie tunelu rozpocznie się wiosną, a zakończenie prac nad inwestycją planowane jest na wrzesień 2022 r. Tunel w Świnoujściu będzie liczył 1,44 km długości i będzie najdłuższym tunelem w Polsce. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 km. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 m. Wewnątrz tunelu będzie biegła dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m. Poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna. Najgłębsze miejsce tunelu pod dnem Świny to około 38 m p.p.m. Tunel ma znaczenie strategiczne. Stanowi zwieńczenie budowy ostatniego odcinka drogi S3, która służy poprawie dostępu drogowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Koszt jego budowy wyniesie prawie miliard złotych.

Źródło: Port Szczecin - Świnoujście

O inwestycjach infrastrukturalnych czytaj także:
- Supernowoczesne reachstackery w Swarzędzu
- Kolejny etap budowy Publicznego Terminalu Promowego
- Ekologiczna chłodnia Żabki już działa

Ostatnio zmieniany w czwartek, 01 październik 2020 10:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe