Zaloguj się

Paczkomaty® są eko

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Paczkomaty® są eko Fot. InPost

InPost udowadnia, że jego maszyny to najbardziej ekologiczna forma dostawy e-zakupów. Opracowany przez operatora kalkulator śladu węglowego wskazuje, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu®, emisja CO2 mogłaby się obniżyć nawet o 75%1.

Ślad węglowy dla przesyłki z dostawą do domu wynosi średnio 0,659 kg CO2, biorąc pod uwagę całą trasę przesyłki, z czego 0,294 kg CO2 tylko na ostatniej mili1. Tymczasem średnie wyniki dla dostaw do Paczkomatów® to zaledwie 0,229 kg CO2 na całej trasie i tylko 0,075 kg CO2 na ostatniej mili1. Ślad węglowy dostaw do Paczkomatu® może być jeszcze mniejszy, jeśli nasze dotarcie do maszyny również będzie neutralne dla środowiska, np. gdy odbierzemy przesyłkę w drodze do pracy lub przy okazji zakupów, gdy dojdziemy do niego pieszo czy pojedziemy rowerem.

- Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stawiamy sami sobie, ale też innym markom, instytucjom i ludziom, jest niwelowanie negatywnych dla środowiska skutków działalności. Naszym celem jest umacnianie pozycji neutralnej dla środowiska marki w kategorii usług logistycznych. Długookresowa strategia InPost zakłada minimalizowanie śladu węglowego przez sukcesywną rozbudowę sieci Paczkomatów®. Nasza prośrodowiskowa wizja wymaga od nas spójnych i konsekwentnych działań. Chcemy w ten sposób także inspirować i motywować innych do działania - powiedział Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost.

Dostawy do Paczkomatów® w ubiegłym roku zredukowały emisję CO2 o tyle, ile wchłania rocznie ponad 5 mln drzew sosnowych, zajmujących powierzchnię około 1 500 hektarów.

- W tym roku redukcja emisji CO2 z tego tytułu będzie znacznie, ale to znacznie większa i będzie rosła istotnie w kolejnych latach - dodaje Rafał Brzoska.

Liczba Paczkomatów® w Polsce sukcesywnie rośnie. Już teraz jest ich w kraju 8000. Usytuowane są w dogodnych dla klientów lokalizacjach, m.in. przy sklepach i centrach handlowych. Według badań Kantar TNS aż 40% kupujących w sieci chce odbierać zakupy spożywcze w Paczkomatach® InPost. Ponadto InPost, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, uruchomił Paczkomaty® InDoor, przeznaczone specjalnie do instalacji wewnątrz budynków. Dzięki Paczkomatom® InDoor właściciele nieruchomości zapewniają swoim mieszkańcom i najemcom najkorzystniejszą i najpopularniejszą opcję odbioru zakupów. Według raportu Gemius Paczkomaty® są najczęściej wybieraną formą dostawy. Preferuje je aż 61% kupujących w Internecie. Oznacza to wzrost popularności usługi wśród internautów aż o 9 punktów procentowych w porównaniu do wyników raportu za 2019 rok. Okazuje się, że korzystanie z Paczkomatów® InPost jest nie tylko wygodne, ale i ekologiczne. Dostarczenie paczki do maszyny InPost oznacza co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO2 do atmosfery na każdą przesyłkę.

1 Źródło: Kalkulator śladu węglowego InPost B2B, dane własne InPost
2 Gemius dla e-Commerce Polska, E-commerce w Polsce 2020, N=1544, marzec 2020

Źródło: InPost

O ekologistyce czytaj także:
- Podwójne EKO w Prologis - ekologia i ekonomia
- Ekologiczna chłodnia Żabki już działa
- Czy w magazynie można zaoszczędzić wodę?
- Magazyny zabiegają o ekologiczne certyfikaty

 

Więcej o ostatniej mili piszemy w czasopiśmie Logistyka 5/2020.

Ostatnio zmieniany w sobota, 03 październik 2020 10:33
Zaloguj się by skomentować