Zaloguj się

Linki bydgoskiej Pesy już w Niemczech

Linki bydgoskiej Pesy już w Niemczech Fot. Pesa

Ostatnie z 72 pojazdów, wyprodukowanych dla Deutsche Bahn, zostały dostarczone do Niemiec. Pesa to jedyny polski producent, którego pojazdy zostały dopuszczone do ruchu na rynku niemieckim.

Zakup zrealizowano w ramach programu modernizacji taboru DB Regio w Bawarii.

- To był jeden z najtrudniejszych kontraktów, z jakim PESA miała okazję się zmierzyć. Rynek niemiecki jest najbardziej wymagającym rynkiem kolejowym w Europie. Współpraca z DB była wyzwaniem, nie mieliśmy doświadczenia w pracy z tak wymagającym partnerem. Wszystkie pojazdy dostarczyliśmy w uzgodnionym terminie pomimo panującej pandemii. To sukces całego zespołu. W ten projekt zaangażowanych było kilkaset osób. Im wszystkim należą się podziękowania i gratulacje - powiedział Jacek Niedziela, kierownik Kontraktu DB w Pesa Bydgoszcz SA.

Niemiecki przewoźnik zamówił Linki w dwóch wersjach: dwuczłonowej (23 pojazdy BR632) i trójczłonowej (49 pojazdów BR633). Są to pojazdy przeznaczone do ruchu regionalnego i służą pasażerom w rejonach Dortmundu (Sauerland), Frankfurtu (Hesja) i Monachium (Allgäu). Do tej pory przejechały już ponad 2 mln kilometrów. Pojazdy Pesy mają od 110 do 160 miejsc siedzących, w zależności od liczby członów. 12 miejsc jest w standardzie I klasy. Linki są niskopodłogowe, w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i posiadają przestrzeń dla rowerów. Ich maksymalna prędkość to 140 km/h.

- Wprowadzenie PESA Link do eksploatacji w DB Regio wiązało się z wyzwaniami, które pokonaliśmy wspólnie z producentem. To się opłaciło: uruchomienie pociągów w sieci Allgäu przebiegło właściwie bezproblemowo - podkreślił Hansrüdiger Fritz, szef DB Regio Bayern.

Firma w sumie uzyskała 23 homologacje zagraniczne i dostarczyła klientom z innych państw 251 pociągów oraz 165 tramwajów. Pojazdy Pesa wykorzystują przewoźnicy kolejowi w: Niemczech, Włoszech, Czechach, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Bydgoskimi tramwajami podróżują mieszkańcy: Moskwy, Kijowa, Sofii, rumuńskiego Cluj, węgierskiego Szeged i Kaliningradu.

- Pesa produkuje dzisiaj dla zagranicznych klientów pojazdy kolejowe i tramwaje. W tej chwili realizujemy zamówienia dla przewoźników z: Włoch, Niemiec, Czech i Rumunii. Doświadczenie zebrane, między innymi dzięki współpracy z DB, pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój eksportu na rynki europejskie i dalsze wzmacnianie naszej pozycji na rynku polskim - uważa Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesa Bydgoszcz.

W tej chwili spółka realizuje dostawy kolejnych pojazdów dla włoskiej Trenitalia, produkuje elektryczne zespoły trakcyjne dla czeskiego RegioJet i tramwaje dla Jassy w Rumunii.

Źródło: Pesa

O taborze kolejowym czytaj także:
- Powstaje pierwszy elektryczny FLIRT dla Intercity
- Projekt m2 - innowacyjny wagon towarowy

Ostatnio zmieniany w sobota, 03 październik 2020 10:38
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe