Zaloguj się

Polska liderem na rynku autobusów elektrycznych

Polska liderem na rynku autobusów elektrycznych Fot. RAFAKO

ARP SA i RAFAKO SA sfinalizowały umowę przejęcia RAFAKO EBUS. ARP SA bierze na siebie tym samym odpowiedzialność za rozwój projektu prototypu innowacyjnego polskiego elektrobusu.

Nowy modelu autobusu, z uzyskaną homologacją, to szansa na uruchomienie seryjnej produkcji autobusów elektrycznych oraz na pozyskanie rynku zbytu. Pojazd przeznaczony jest m.in. do przewozu uczniów w miastach i na terenach podmiejskich i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie samorządów, które chcą poprawić bezpieczeństwo transportu młodzieży. Prototyp autobusu elektrycznego jest wynikiem prac wyspecjalizowanego i doświadczonego zespołu pracowników. Jego długość wynosi 8,5 m. Takie parametry to ewenement - żaden, funkcjonujący na polskim rynku, producent nie dysponuje pojazdem o podobnych wymiarach.
Realizacja projektu autobusu elektrycznego wpisuje się w strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. ARP SA planuje także przygotowanie nowych prototypów dłuższych pojazdów oraz wejście na rynki polskie i zagraniczne. Ambitne plany idą w parze z obecnymi trendami zrównoważonego rozwoju - ograniczaniem emisji spalin i elektromobilnością.

- Polska należy do liderów eksportu autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. To bardzo perspektywiczny rynek nie tylko w wymiarze unijnym, ale i krajowym. W najbliższych latach coraz więcej samorządów będzie przechodzić na niskoemisyjny transport publiczny, a od 2025 r. możemy się spodziewać, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców nie będą sprzedawane autobusy spalinowe. W ARP SA dostrzegamy potencjał tego rynku - widzimy jednak nie tylko korzyści biznesowe, ale też pozytywy związane z ochroną środowiska i rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki. Przejęcie RAFAKO EBUS to istotny krok w realizacji tych celów, które wpisują się w misję ARP SA - powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP SA.

Wygląda na to, że nadchodzi czas autobusów elektrycznych. Według Electric Bus Market 2013-2025, światowy rynek autobusów elektrycznych będzie rósł rocznie o około 17 proc. Polski rynek również jest obiecujący. W całym 2016 r. na 1942 sztuk wszystkich nowych autobusów tylko 42 konstrukcje miało napęd alternatywny - tj. 2,2 proc. Tylko w pierwszej połowie 2020 r. polscy przewoźnicy odebrali 67 miejskich elektrobusów - to już 20 proc.

- Sprzedaż EBUS-a wynika ze strategii koncentracji RAFAKO na głównej działalności Spółki. Sprzedajemy aktywa, które nie są z nią związane i nie angażujemy dalszych środków w startupy, nawet tak interesujące jak projekt elektrycznego autobusu. Jestem przekonany, że w rękach ARP SA projekt, który doprowadziliśmy do tak zaawansowanej fazy, nabierze odpowiedniego rozmachu. RAFAKO chce być obecne na rynku budownictwa energetycznego i instalacji ochrony środowiska dla energetyki i w tych obszarach upatrujemy możliwości dalszego rozwoju Spółki. Tu mamy największe doświadczenie i własne technologie sprawdzone na wielu realizacjach - powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceprezes RAFAKO SA.

Źródło: RAFAKO

O autobusach elektrycznych czytaj także:
- 49 elektrycznych autobusów Volvo z Polski dla Szwecji
- 50 autobusów elektrycznych Solaris dla Krakowa
- Dynamika rozwoju e-busów

 

Więcej o transporcie przyszłości piszemy w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w środa, 07 październik 2020 08:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe