Zaloguj się

Port Gdynia pod opieką drona

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Port Gdynia pod opieką drona Fot. ZMPG

Zarząd Morskiego Portu Gdynia wdraża długofalową strategię dotyczącą dronów. Jej celem jest stworzenie w Porcie kompletnego i zintegrowanego środowiska testowego. Bezzałogowy statek powietrzny dedykowany i zaprojektowany specjalnie na potrzeby Portu jest już gotowy do pracy.

Dron jest wyposażony w kamerę z zoomem, dzięki której będzie możliwa obserwacja terenów portowych. Urządzenie zadba nie tylko o bezpieczeństwo Portu, ale i o środowisko. Czujniki zanieczyszczenia powietrza będą sprawdzały wchodzące do portu statki. W ramach projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą "Lotniczy System Monitoringu" powstała niezawodna platforma wielowirnikowca w układzie X8 przystosowana do pracy w bardzo trudnych warunkach portowych, np. silnego wiatru, dużego zasolenia powietrza oraz zakłóceń w komunikacji dron - operator.

- Cieszymy się, że udało nam się osiągnąć kolejny kamień milowy projektu. Warto zaznaczyć, że odebrany dron stanowi bardzo ciekawą konstrukcję. Niezwykle ważnym elementem jest wyposażenie naszego drona w nadajnik ADS-B, dzięki któremu jest widoczny dla lotnictwa załogowego oraz wież kontroli ruchu lotniczego. Powyższe elementy wyraźnie pokazują, że niezawodność oraz bezpieczeństwo były podstawowymi założeniami budowanej w ramach projektu platformy. Zgodnie z założeniami projekt nie kończy się na odbiorze drona. Do końca roku BSP będzie uczestniczył w testach prowadzonych według dedykowanych scenariuszy z zakresu akcji ratowniczo-gaśniczych oraz ochrony środowiska - mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Partnerem projektu jest gdyńska firma Pelixar, która posiada duże doświadczenie i wiedzę techniczną w budowaniu bezzałogowych statków powietrznych oraz specjalizuje się w konstruowaniu dedykowanych rozwiązań według indywidualnych wymagań użytkowników. Rozwiązania przetestowane oraz wdrożone przy współpracy z firmą Pelixar, umożliwią sprawne rozpoznanie, weryfikację i reakcję na zagrożenia oraz sytuacje kryzysowe w Porcie Gdynia. Dron został wyposażony także w autorski system transportowy firmy PELIXAR umożliwiający szybki załadunek, transport i zrzut małych paczek z portu prosto na statki czekające na redzie. Technologia wykorzystana do budowy drona umożliwia oddalenie się urządzenia nawet do 2 kilometrów od osoby sterującej. Port Gdynia podjął wiele działań, które mają realną szansę wyznaczać światowe standardy dla wdrożeń i rozwoju tego typu technologii. Zarząd Portu podpisał porozumienie o współpracy w ramach programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD), który wspiera testy i standaryzację technologii dronowych w zastosowaniach specjalistycznych i jest platformą umożliwiającą wymianę doświadczeń z podmiotami pracującymi na rzecz środowiska bezzałogowych statków powietrznych w Polsce.

- Projekt "Lotniczy System Monitoringu", który Port Gdynia wniósł do Programu CEDD, wytycza ścieżkę wypracowywania rozwiązań dronowych dostosowanych do potrzeb użytkownika, spełniających odpowiednie normy i standardy, w tym przypadku działających w zawiłym otoczeniu technologicznym i regulacyjnym. To ważny krok milowy w rozwoju branży dronowej i całego obszaru bezzałogowych statków powietrznych - mówi Małgorzata Darowska, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych i programu CEDD.

Źródło: ZMPG

O dronach czytaj także:
- Jastrząb kontra obce drony
- Łukasiewicz dla rozwoju Miejskiej Mobilności Powietrznej
- Dron nad PKN ORLEN

Ostatnio zmieniany w wtorek, 06 październik 2020 14:46
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe