Zaloguj się

E-klient Poczty Polskiej uprzywilejowany

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Poczta Polska zachęca swoich klientów do korzystania z elektronicznych usług paczkowych, które są wygodniejsze i tańsze. Obsługa paczek nadanych przez system Elektronicznego Nadawcy lub platformę Envelo będzie szybsza w blisko 400 placówkach pocztowych. Przy dedykowanych, specjalnie oznaczonych, okienkach będzie też można sprawniej odebrać paczki nadane z opcją Odbiór w Punkcie.

Nowe rozwiązanie typu fast track umożliwia nadawanie przesyłek bez potrzeby samodzielnego wydrukowania nalepki adresowej. Wydrukowaną nalepkę klient otrzyma od pracownika obsługi po podaniu numeru przesyłki zarejestrowanej w Elektronicznym Nadawcy. Z nowej oferty będą mogli skorzystać również dokonujący zwrotu nietrafionego zakupu. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mają drukarki. Usługa zostanie wprowadzona w największych miastach Polski, a korzystający z niej klienci będą uprzywilejowani i obsługiwani poza kolejnością.
Szacuje się, że w tym roku polski e-commerce osiągnie wartość 100-120 mld zł. W związku z tym usługi kurierskie, ekspresowe i paczkowe, obsługujące sprzedaż internetową, stanowią trzon tworzonej właśnie nowej strategii Poczty Polskiej.

Źródło: Poczta Polska

O usługach kurierskich czytaj także:
- Paczkomaty® są eko
- Speedmail wprowadza GPS online
- Poczta Polska ma do dyspozycji 13 tys. punktów odbioru

Ostatnio zmieniany w wtorek, 06 październik 2020 16:00
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe