Zaloguj się

SolarOnTop - przełom w działaniach na rzecz zrównoważonego transportu

SolarOnTop - przełom w działaniach na rzecz zrównoważonego transportu Fot. Vos Logistics

SolarOnTop to system fotowoltaiczny firmy IM Efficiency, który zapewnia ciężarówkom zieloną energię elektryczną, pozyskaną z paneli słonecznych. Rozwiązanie jest krokiem milowym w kierunku ekologicznego transportu.

Osiągnięcie gospodarki neutralnej klimatycznie, która planowana jest w Europie na 2030 rok, nie jest wyłącznie ambitnym planem. Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania ekologiczne, które mogą istotnie wpłynąć na poprawę stanu środowiska. W transporcie dużo uwagi poświęca się dekarbonizacji pojazdów ciężarowych.
Vos Logistics jest dużym dostawcą usług logistycznych w Holandii, a zrównoważony rozwój jest jednym z głównych punktów jego misji. Pozytywne wyniki pilotażowego programu przekonały firmę do wdrożenia SolarOnTop - rozwiązania wytwarzającego energię słoneczną.
Na dachu jednej z naczep Vos Logistics zainstalowano panele słoneczne. Będzie ona prowadzona przez ciężarówkę napędzaną LNG, choć wcześniejsze badania nie uwzględniały oszczędności emisji CO2 uzyskanych dzięki takiemu połączeniu. Wytwarzana przez panele słoneczne energia wykorzystywana jest do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych znajdujących się w pojeździe. SolarOnTop zapewnia czystą energię elektryczną dla ciężarówki i naczepy, kompensując energię elektryczną, która jest zwykle wytwarzana przez alternator. Zmniejsza to obciążenie silnika i oszczędza paliwo podczas jazdy. Dodatkowo, kiedy kierowca odpoczywa w kabinie, SolarOnTop ładuje akumulator, zapobiegając w ten sposób kosztownym postojom na biegu jałowym. Wytwarzana przez panele energia może służyć do zasilania urządzeń elektronicznych, takich jak: wtrysk paliwa, sterowanie silnikiem czy klimatyzacja. Może być ona także wykorzystana podczas codziennych czynności kierowcy związanych z jego odpoczynkiem, jak: przygotowywanie kawy, oglądanie telewizji lub ładowanie laptopa. Dzięki SolarOnTop, w naczepie mogą być ładowane takie urządzenia, jak rampy załadunkowe czy elektryczne wózki paletowe.
W standardowych warunkach uzyskuje się rocznie oszczędności na poziomie od 2 000 do 2 500 litrów oleju napędowego na ciężarówkę, co stanowi równowartość około 6 ton CO2. We współpracy z IM Efficiency, Vos Logistics zamierza jeszcze bardziej udoskonalić system redukcji emisji, stopniowo włączając do programu kolejne ciężarówki. Panele SolarOnTop są gotowe do natychmiastowej pracy, dzięki czemu ich montaż odbywa się nieinwazyjnie w ciągu jednego dnia.

- Zrównoważony rozwój mamy we krwi. Współpracując między innymi z IM Efficiency, wyznaczamy trendy i wnosimy istotny wkład w uczynienie całej branży transportowej mniej obciążającej dla środowiska. Wszystko po to, żeby zapewniać lepsze, szybsze, tańsze i bardziej zrównoważone rozwiązania logistyczne - powiedział Frank Verhoeven, CEO Vos Logistics.

Źródło: Vos Logistics

O ekologii w transporcie czytaj także:
- DACHSER sprawdza alternatywne rozwiązania transportowe
- LNG - tania i czysta przyszłość transportu ciężkiego
- Daimler przyspiesza i prezentuje koncepcyjną ciężarówkę z napędem na ogniwa wodorowe
- Transport jutra

 

Więcej o transporcie przyszłości piszemy w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 06 październik 2020 15:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe