Zaloguj się

Logistyka podziemna, czyli innowacyjna inwestycja SEGRO w Paryżu

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Logistyka podziemna, czyli innowacyjna inwestycja SEGRO w Paryżu Fot. SEGRO

W samym centrum Paryża, pod ziemią, powstanie innowacyjne centrum logistyczne o powierzchni 75 000 m kw. dedykowane dystrybucji miejskiej i logistyce ostatniej mili.

Firmy SEGRO i Icade, deweloper komercyjny we Francji, podpisały wstępne umowy nabycia gruntów pod przebudowę stacji kolejowej Gobelins w 13. dzielnicy Paryża. To ważny krok zmierzający do realizacji projektu Reprendre Racines ("Powrót do naszych korzeni"), planu rozwoju zaproponowanego przez SEGRO i Icade oraz wybranego przez francuskie krajowe przedsiębiorstwo kolejowe SNCF i miasto Paryż w ramach konkursu Reinventing Paris 2.
Projekt został opracowany we współpracy z firmami architektonicznymi i urbanistycznymi Data Architectes i Anyoji Beltrando oraz firmą Wagon Landscaping, zajmującą się projektowaniem krajobrazu. Plan zakłada integrację przestrzeni biurowej, logistycznej i publicznej na powierzchni i w podziemiach - ze względu na ograniczoną powierzchnię do zabudowy w centrum metropolii.
SEGRO odpowiedzialne będzie za budowę podziemnego centrum logistycznego o powierzchni 75 000 m kw., przeznaczonego do dystrybucji miejskiej i logistyki ostatniej mili. Hub zostanie rozbudowany zgodnie z wysokimi standardami środowiskowymi, łącznie z infrastrukturą do ładowania pojazdów elektrycznych i dostawczych trójkołowców, a także punktów recyklingu i centrum naprawy rowerów.
Icade dostarczy dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni około 14 000 m kw., zapewniając tym samym miejsca do pracy zarówno lokalnym startupom, jak i firmom o ugruntowanej pozycji w regionie paryskim. Na esplanadzie Olympiades powstaną dedykowane obiekty sportowe, w tym ścianki wspinaczkowe i boiska do koszykówki, a nawet miejskie szklarnie i ogród o powierzchni 1,3 ha.

- To kamień milowy w naszej działalności, ponieważ rozwijamy pionierski system logistyki podziemnej na dawnej stacji kolejowej Gobelins. Rozwój handlu elektronicznego napędza popyt na powierzchnie logistyczne w głównych ośrodkach miejskich, w których grunty pod zabudowę stanowią rzadki zasób. Podziemny węzeł logistyczny zaproponowany na stacji kolejowej Gobelins to innowacyjny model dostarczania powierzchni logistycznej na dużą skalę w jednym z najgęściej zaludnionych miast Europy, w zupełnie nowym, światowej klasy miejscu o zróżnicowanym przeznaczeniu. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszymi partnerami Icade, SNCF, miastem Paryż i lokalną społecznością, aby zrealizować te ekscytujące plany - mówi Laurence Giard, dyrektor generalna SEGRO na Francję.

Ukończenie realizacji projektu planowane jest na 2025 rok.

Źródło: SEGRO

O inwestycjach logistycznych czytaj także:
- Kuehne+Nagel inwestuje w Irlandii
- Panattoni inwestuje w Krakowie i postawi tu kolejny park miejski
- Ekologiczna chłodnia Żabki już działa
- Powstanie Panattoni Park Łódź West

Ostatnio zmieniany w środa, 07 październik 2020 10:56
Zaloguj się by skomentować