Zaloguj się

Pierwszy rejs Pesy na Sardynię

Pierwszy rejs Pesy na Sardynię Fot. Pesa

Pojazdy bydgoskiej Pesy idą w świat. Do tej pory firma uzyskała 23 homologacje zagraniczne i dostarczyła 251 pociągów oraz 171 tramwajów klientom z innych państw. Po raz pierwszy wyprodukowane przez Pesę pojazdy musiały być dostarczone do zamawiającego drogą morską.

Pojazdy ATR220 Tr wyprodukowane dla włoskiej Trenitalia będą eksploatowane na Sardynii. Pierwsze cztery dotarły już na miejsce. Najpierw wyruszyły z Bydgoszczy liniami kolejowymi przez Pizę do portu Villa San Giovanni w Calabrii. Stamtąd, specjalnie przystosowanym do przewozu pojazdów szynowych, promem popłynęły do Golfo Aranci na wyspę. Do bazy w Cagliari, w ostatnim etapie podróży, pojazdy przyjechały po torach.

- To wyjątkowa dla nas sytuacja, bowiem po raz pierwszy w historii Pesy nasze pojazdy były dostarczane do klienta statkiem. Transport przebiegał bez problemów. Wkrótce w podobną podróż na Sardynię wyruszą kolejne pojazdy - podkreśliła Natalia Rachubińska, kierownik kontraktu Trenitalia w Pesa Bydgoszcz.

Pojazdy będą regularnie kursować i przewozić pasażerów na Sardynii już niebawem. W sumie będzie tam użytkowanych 10 pojazdów bydgoskiego producenta. Przekazane Włochom na Sardynię ATR220 Tr to kolejny etap realizacji umowy Pesa z Trenitalia z 2013 roku. Największy włoski przewoźnik kolejowy zamówił 44 spalinowe zespoły trakcyjne, a w zeszłym roku zwiększył zamówienie o dodatkowe 14 pojazdów. Obecnie we Włoszech eksploatowanych jest 89 pojazdów Pesa, a ostatecznie będzie ich 99. Pojazdy wożą pasażerów między innymi w rejonach: Florencji, Pizy, Padwy, Bergamo i Bolonii.

Źródło: Pesa

O transporcie morskim czytaj także:
- Kolejna realizacja dostawy project cargo przez Fracht FWO
- Rejs Volkswagena statkiem zasilanym niskoemisyjnym gazem ziemnym
- Szybkie morskie transporty drobnicowe Agility

Ostatnio zmieniany w piątek, 09 październik 2020 12:45
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe