Zaloguj się

Rusza przebudowa Basenu Kaszubskiego w Porcie Szczecin

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Pdpisanie umowy z Korporacją Budowlaną DORACO. Fot. ZMPSiŚ Pdpisanie umowy z Korporacją Budowlaną DORACO.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał umowę z wykonawcą przebudowy Basenu Kaszubskiego. Infrastruktura szczecińskiego portu zostanie dostosowana do aktualnych trendów na rynku transportu morskiego. Dzięki temu wzrośnie znaczenie gospodarcze nie tylko portu, ale i samego miasta Szczecin.

Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu "Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego". Szczeciński port zostanie przystosowany do przyjmowania i sprawnej obsługi jednostek o większym zanurzeniu i większej ładowności. Akweny portowe uzyskają głębokość 12,5 m, czyli taką samą jak tor wodny Świnoujście-Szczecin.

- Obecnie w zespole portów morskich Szczecin-Świnoujście trwają największe w ich historii inwestycje, których wartość sięga niemal 3 mld zł. Niektóre są przełomowe i choć dyskutowano o nich przez wiele lat, teraz powstają na naszych oczach - mówi prezes zarządu ZMPSiŚ SA Krzysztof Urbaś. - Priorytetem jest przystosowanie infrastruktury obu portów do aktualnych trendów na rynku transportu morskiego, a także poprawa i poszerzenie oferty obu portów, a w konsekwencji pozyskanie dodatkowych kontrahentów i ładunków.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest gdańska Korporacja Budowlana DORACO. Zadaniem firmy jest: budowa nowych nabrzeży - Dąbrowieckiego i zamykającego Basen Notecki, przebudowa istniejących nabrzeży (Katowickiego, Chorzowskiego i Uskoków Gliwickiego i Chorzowskiego) na łącznej długości około 1300 m, obudowa brzegów wysp Ostrów Mieleński i Mieleńska Łąka na łącznej długości około 480 m, a także pogłębienie akwenu Basenu Kaszubskiego do 12,5 m wraz z zalądowieniem Basenu Noteckiego. Ponadto w zakresie realizowanych robót przebudowane zostaną sieci wodno-kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne, a układy drogowy i kolejowy przejdą modernizację.

- Jednym z pierwszych projektów hydrotechnicznych DORACO był ośrodek pochylniowy Wulkan, realizowany pod koniec lat 90. właśnie w Szczecinie. Poprzez Świnoujście, Kołobrzeg i Mrzeżyno poszerzaliśmy nasze doświadczenie wykonawcze w tej branży, aby w ostatnich latach zrealizować szereg zadań hydrotechnicznych w naszym rodzimym województwie - pomorskim. Teraz znów jesteśmy w Szczecinie, dumni, iż możemy mieć wpływ na dalszy rozwój polskiej branży morskiej, tym razem poprzez modernizację i rozbudowę szczecińskiego portu - mówi Karol Zduńczyk, prezes zarządu Korporacji Budowlanej DORACO. - Dla części kadry DORACO, Szczecin jest domem, a możliwość kolejnych, po modernizacji stadionu miejskiego, prac dla tego miasta, daje ogromną satysfakcję i motywację do działania.

Inwestycja "Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego" jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności, w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji to blisko 223 mln zł. Dofinansowanie UE z POIiŚ to 150,2 mln zł. Realizacja powinna zostać zakończona 31 lipca 2023 roku.

Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

O inwestycjach infrastrukturalnych czytaj także:
- Druga sortownia centralna InPost w Mszczonowie
- Powstaje Panattoni Park Ruda Śląska III
- Kuehne+Nagel inwestuje w Irlandii
- Supernowoczesne reachstackery w Swarzędzu

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 12 październik 2020 11:16
Zaloguj się by skomentować