Zaloguj się

Giełdowy debiut Allegro

Giełdowy debiut Allegro Fot. Allegro

Akcje Allegro.eu - największej i najpopularniejszej platformy e-commerce w Polsce - weszły dziś do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Giełdowy debiut Allegro jest zwieńczeniem największej oferty publicznej w historii Polski. Pierwsze transakcje zawarto po kursie 65 zł, a więc o 51 proc. powyżej ceny ofertowej.

Grupa Allegro prowadzi wiodącą platformę handlową typu marketplace w Polsce - Allegro.pl oraz popularną porównywarkę cenową w Polsce - Ceneo.pl. Platforma Allegro.eu liczy ponad 12,3 mln aktywnych kupujących i ponad 117 tys. sprzedawców (stan z 30 czerwca 2020 r.). Debiut Grupy na Giełdzie Papierów Wartościowych jest najbardziej spektakularnym debiutem w historii Polski. Akcje zwykłe Spółki są oznaczone symbolem ALE.

- Zakończyliśmy ofertę publiczną i rozpoczynamy kolejny etap rozwoju Allegro już jako spółka giełdowa. Nasz niesamowity zespół jest gotowy na to wyzwanie i dalszą realizację ambitnych planów w zakresie udoskonalania naszej platformy, aby uczynić ją jeszcze lepszym miejscem dla konsumentów do robienia zakupów, a dla sprzedawców do prowadzenia działalności. Zaangażowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych i detalicznych w ciągu ostatnich tygodni było dla nas bardzo budujące. Chciałbym podziękować każdemu z nich za nawiązane relacje i serdecznie powitać tych, którzy zdecydowali się zostać akcjonariuszami Allegro. Szczególnie cieszy mnie, że dziś pracownicy Allegro również stają się współwłaścicielami firmy, co pozwoli im uczestniczyć w przyszłym sukcesie, który wspólnie tworzymy - powiedział François Nuyts, prezes zarządu Allegro.

Cena ofertowa została ustalona na 43 PLN za akcję. Pierwsze transakcje zawarto po kursie 65 zł, a więc o 51 proc. powyżej ceny ofertowej. Oferta obejmowała emisję 23 255 814 nowych akcji sprzedawanych, z której Spółka pozyskała wpływy brutto w wysokości około 1,0 mld PLN, oraz sprzedaż 190 293 225 istniejących akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy.
Ponadto, Cidinan S.à r.l., Permira VI Investment Platform Limited i Mepinan S.à rl - większościowi akcjonariusze sprzedający - przyznali firmie Morgan Stanley & Co. International plc, jako menedżerowi stabilizującemu, opcję dodatkowego przydziału na zakup do 15% łącznej liczby akcji sprzedawanych. Opcja dodatkowego przydziału może zostać wykonana w okresie do 30 dni od dnia 12 października 2020 r. Całkowita wartość oferty wyniesie 10,6 mld PLN w przypadku pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału lub 9,2 mld PLN bez uwzględnienia opcji dodatkowego przydziału. Akcje w wolnym obrocie (free float) będą stanowić 20,9% (przed wykonaniem opcji dodatkowego przydziału).
Pracownicy otrzymają jednorazową premię w formie 233 akcji o wartości 10 019 PLN, do których uprawnienia nabędą po 360 dniach, licząc od dzisiaj. Pozostałe akcje posiadane przez większościowych akcjonariuszy sprzedających są objęte umową zakazującą sprzedaży tych akcji (lock-up) przez okres 180 dni od pierwszego dnia notowania akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, z zastrzeżeniem pewnych zwyczajowo stosowanych wyjątków opisanych w Prospekcie. Akcje, będące w posiadaniu dyrektorów i członków kadry kierowniczej Spółki oraz posiadaczy akcji przyznanych w ramach programów motywacyjnych Grupy, są objęte zakazem sprzedaży przez okres 360 dni od pierwszego notowania akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, z zastrzeżeniem pewnych zwyczajowo stosowanych wyjątków.

Źródło: Allegro

O platformach e-commerce czytaj także:
- Allegro wchodzi na giełdę
- Empik Marketplace osiąga kolejny rekord

Ostatnio zmieniany w wtorek, 13 październik 2020 07:09
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe