Zaloguj się

Wodorowe taksówki w socjalnej flocie Hagi

Po ulicach holenderskiej stolicy jeździ 35 wodorowych taksówek. Auta służą jako socjalne środki transportu osób starszych i niepełnosprawnych. W ciągu około 15 miesięcy pokonały już 1,5 miliona kilometrów.

Flota taksówek firmy Noot Passenger Transport pierwotnie składała się z 35 sedanów marki Toyota Mirai. Teraz powiększyła się o kolejne 5 samochodów. Auta codziennie wożą haskich pasażerów w ramach społecznego wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych, dla których korzystanie z komunikacji miejskiej jest problemem. Rocznie w Hadze z tzw. wsparcia WMO korzysta około 6800 osób.
Toyota Mirai to przestronny, wygodny samochód z silnikiem elektrycznym zasilanym ogniwami paliwowymi, który nie emituje CO2 ani szkodliwych substancji - oddaje tylko parę wodną.
Auto jest ekologiczne i praktyczne - nie wymaga długiego ładowania. Zestaw ogniw paliwowych Toyoty produkuje energię elektryczną w reakcji wodoru i tlenu, czego produktem ubocznym jest woda. Zbiorniki wodoru o pojemności 122 l zapewniają zasięg co najmniej 500 km, a silnik o mocy 154 KM rozpędza auto do setki w 9 sekund. Tankowanie Mirai do pełna trwa tylko kilka minut.

- Jeśli chcesz być przewoźnikiem oferującym bezemisyjny transport dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zgodnie z wymogami transportu WMO, nie możesz ignorować technologii wodorowych. Duży zasięg Toyoty Mirai oraz krótki czas tankowania sprawiają, że jesteśmy w stanie sprostać wszystkim wymaganiom tego rodzaju transportu. Dodatkowym atutem jest to, że auto jest przestronne i wygodne. To strzał w dziesiątkę, co po przejechaniu 1,5 mln km możemy potwierdzić z pełnym przekonaniem - powiedział Martijn Kersing, dyrektor firmy Noot Passenger Transport.

Pod koniec roku zadebiutuje druga generacja Mirai, która do Holandii trafi na początku 2021 roku. Nowy model oferuje o 30% większy zasięg dzięki udoskonalonym ogniwom paliwowym i dodatkowemu - trzeciemu zbiornikowi wodoru. Nowy Mirai jest niższy, dłuższy i szerszy od poprzednika. Został zaprojektowany na nowej, lekkiej i wyjątkowo sztywnej platformie TNGA (Toyota New Global Architecture).

Źródło: Newseria

O wodorze w transporcie czytaj także:
- Japońscy konstruktorzy pracują nad HYBARI - hybrydowym pociągiem wodorowo-elektrycznym
- Daimler przyspiesza i prezentuje koncepcyjną ciężarówkę z napędem na ogniwa wodorowe
- Wodorowy pociąg Alstom wkrótce na torach
- Wodór - paliwo przyszłości

 

Więcej o transporcie przyszłości piszemy w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 13 październik 2020 15:46
Zaloguj się by skomentować