Zaloguj się

Kieszeniowa automatyzacja Dematic w zakładzie HABA

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Kieszeniowa automatyzacja Dematic w zakładzie HABA Fot. Dematic

Firma Dematic przeprowadziła automatyzację logistyki zwrotów i wysyłek w centrum dystrybucji producenta zabawek HABA Group w Bad Rodach, instalując tu autorski, kieszeniowy system sortowania.

- Nasze wcześniejsze zarządzanie zwrotami nie odpowiadało już wymogom nowoczesnego e-commerce. Dzięki kieszeniowemu systemowi sortowania Dematic skracamy czas dostępu do zwracanych produktów i jak najszybciej udostępniamy je do ponownej wysyłki - wyjaśnia Torsten Kreußel, Head of Processmanagement, Production and Logistics w HABA Group.

Transport towarów odbywa się w kieszeniach, które są zawieszone na rolkach, w niewykorzystanej wcześniej przestrzeni powietrznej. Dzięki modułowej budowie i zmiennej długości łańcucha kompaktowy sortownik kieszeniowy może być zainstalowany w prawie każdym środowisku pracy. W kieszeniach można przechowywać produkty o różnych kształtach i rozmiarach o wadze do trzech kilogramów.

- Poszczególne kieszenie mogą być identyfikowane za pomocą tagów RFID i kodów kreskowych, dzięki czemu zawsze możemy stwierdzić w systemie, gdzie znajduje się każdy przedmiot - mówi Torsten Kreußel.

Po przetworzeniu zwrotów automatyczny załadunek kieszeni odbywa się na parterze. Dalej są one transportowane na drugie piętro za pomocą pochylonego przenośnika. Tam towary krążą w dynamicznym buforze, który może tymczasowo przechowywać około 40 000 produktów na 18 pętlach transportowych o długości 128 m. W przypadku przydzielenia zlecenia, sorter transportuje żądany towar do kolektora kieszonkowego, który poprzez kompletację partii przydziela go do 17 równoległych stosów poszczególnych partii. Na stanowiskach przepakowywania cała partia jest konsolidowana z towarem z magazynu ręcznego. W tym celu system automatycznie rozładowuje kieszenie w uprzednio zdefiniowanych miejscach i po ich zamknięciu transportuje je drugim szybem transportującym z powrotem do sekcji pustych kieszeni na parterze, gdzie czekają na następne wykorzystanie.

- Sortownik kieszeniowy może rozładować nawet 750 artykułów na godzinę - podkreśla Kreußel. - To, co kiedyś trwało kilka dni, teraz zajmuje poniżej godziny. Dzięki temu oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze, a także zapewniamy jeszcze większą satysfakcję klienta dzięki krótszym terminom dostaw.

Źródło: Dematic

O logistycznej obsłudze e-commerce czytaj także:
- Poczta Polska stawia automaty paczkowe
- Ostatnia mila e-commerce
- Jak usprawnić procesy magazynowe w e-commerce?
- E-handel wybiera operatorów fulfilment

 

O automatyzacji pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 1/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w środa, 14 październik 2020 16:39
Zaloguj się by skomentować