Zaloguj się

Port Gdańsk współpracuje z portami na Ukrainie

Port Gdańsk współpracuje z portami na Ukrainie Fot. Port Gdańsk

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA i Administracja Morskich Portów Ukrainy podpisały list intencyjny dotyczący współpracy polegającej na wymianie wiedzy i doświadczenia w celu optymalizacji łańcuchów logistycznych i rozwoju portów.

Administracja Portów Ukrainy powstała w 2013 roku i zrzesza 13 portów. Jej główną siedzibą jest Odessa - największy port ukraiński o powierzchni 160 ha, położony w północno-zachodniej części Morza Czarnego i dysponujący 55 nabrzeżami przeładunkowymi.
List intencyjny podpisany przez Port Gdańsk i Administrację Portów Ukraińskich został podpisany 13 października br. w Odessie podczas otwarcia ukraińsko-polskiego forum transportowo-logistycznego.

- Porty Ukrainy i Port Gdańsk zdecydowały się wymienić wiedzą oraz zdobytymi doświadczeniami, które w przyszłości mają zoptymalizować łańcuchy logistyczne, a tym samym zwiększyć wolumeny przeładowywanych przez Porty towarów i przyczynić się do zacieśnienia relacji handlowych pomiędzy krajami - mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

- Ufam, że współpraca pomiędzy Portem Gdańsk a administracją morskich portów Ukrainy stanie się fundamentem do wspólnego korytarza intermodalnego. Podpisane memorandum wpisuje się doskonale w koncepcję Trójmorza, ale i Korytarza Transkaspijskiego - skomentował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Porty Ukrainy i Polski mają odmienne położenie geograficzne i funkcjonują na różnych obszarach wodnych, jednak ich cele i potrzeby są podobne. Choć obsługują w większości różne strumienie ładunkowe, to w zakresie planowania infrastruktury portów, wdrażania innowacji i pokonywania przeszkód współpraca portów jest bardzo cenna. Jednym z jej priorytetowych kierunków jest poszukiwanie oraz przyciąganie ładunków tranzytowych np. z Azji Środkowej czy Turcji. Podpisane porozumienie pozwoli na podwyższenie konkurencyjności portów.

Źródło: Port Gdańsk

O portach morskich czytaj także:
- Rusza przebudowa Basenu Kaszubskiego w Porcie Szczecin
- Port Gdynia pod opieką drona
- Port Gdynia stawia na transport intermodalny

Ostatnio zmieniany w środa, 14 październik 2020 16:36
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe