Zaloguj się

Pierwsza w Polsce stacja ładowania aut elektrycznych na słupie oświetleniowym

W Porcie Gdynia rozpoczęto pilotażowy projekt Energi z Grupy Orlen, który wykorzystuje oświetlenie uliczne jako stację ładowania. Z innowacyjnego rozwiązania mogą skorzystać właściciele aut elektrycznych, hulajnóg i rowerów.

Największą zaletą testowanego systemu jest możliwość wykorzystania do jego instalacji istniejącej już infrastruktury zasilania oświetlenia ulicznego. To znacznie skraca czas budowy stacji i obniża koszty inwestycyjne. Pilotażowy projekt ma sprawdzić potencjalne zainteresowanie takim rozwiązaniem wśród klientów samorządowych i biznesowych. W przypadku Portu Gdynia analizowany jest komercyjny potencjał stacji na terenie kompleksów biurowych na jego terenie oraz możliwości potencjalnej rozbudowy systemu.

- E-mobilność i paliwa alternatywne już teraz zmieniają branżę motoryzacyjną oraz oczekiwania klientów. Dlatego bardzo cieszymy się, że test technologii montażu stacji ładowania - pomysł polski, dostosowany do warunków naszego systemu oświetlenia, zostanie przeprowadzony we współpracy z poważnym podmiotem na rynku, jakim bez wątpienia jest Port Gdynia. Uruchomienie pilotażowej stacji ładowania pojazdów jest idealną okazją do sprawdzenia w praktyce rozwiązania, z powodzeniem stosowanego w innych krajach Europy, a dotychczas niewdrożonego w Polsce. Dużą wartością dodaną jest fakt, iż na pełen montaż stacji na słupie oświetleniowym (razem z planistyką i pozyskaniem pozwoleń) potrzeba około 2-4 miesięcy, podczas gdy dla standardowej wolnostojącej stacji w niektórych przypadkach może to być nawet 12-14 miesięcy - mówi Jerzy Brudnik, prezes zarządu Energi Oświetlenia.

Stacje ładowania na słupach oświetleniowych Energi różnią się od podobnych urządzeń stosowanych w innych krajach, gdzie każda lampa posiada własny układ sterowania. Rozwiązanie Energi jest mniej skomplikowane - jeden układ może obsługiwać nawet kilkanaście słupów.
Montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych wpisuje się we wdrażaną przez Port Gdynia ideę #greenport - kompleksowych rozwiązań opartych o zasady zrównoważonego rozwoju i dążenia do coraz większej ekologiczności Spółki. Port inwestował już wcześniej w rozwiązania z zakresu e-mobility, m.in. w stację GBAS-RTK, która pozwala statkom wyposażonym w odpowiedni system lokalizacyjny na dużo szybsze i mniej emisyjne cumowanie.

- Innowacyjna stacja ładowania to kolejny krok w stronę realizowanej przez nas strategii zrównoważonego rozwoju, w której istotną rolę odgrywają zielone inicjatywy. Udostępniamy portową infrastrukturę drogową z myślą o mieszkańcach Gdyni i otaczającym nas środowisku naturalnym. Wpisując się w nurt zeroemisyjnego transportu dążymy do poprawy jakości życia w regionie - mówi Jacek Sadaj, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA ds. infrastruktury.

Jeśli projekt będzie dobrze przyjęty i powstanie sieć stacji ładowania na terenie Portu, będzie ona z pewnością wykorzystywana przez przypływających do Polski mieszkańców Skandynawii, gdzie samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Dostępność infrastruktury ładowania w Polsce może być czynnikiem decydującym o przyjeździe gości zagranicznych. Program pilotażowy zakłada powstanie kolejnych stacji na terenie Gdyni jeszcze w tym roku.

Źródło: Port Gdynia

O elektrycznych stacjach ładowania czytaj także:
- Transportowcy domagają się stacji ładowania na parkingach dla ciężarówek
- EnerGO!, czyli Energa dla elektromobilności
- 200 000 punktów ładowania w Europie dla elektrycznych aut marki Volvo
- PKN ORLEN otwiera się na elektromobilność

 

Więcej o transporcie przyszłości piszemy w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w czwartek, 15 październik 2020 11:05
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe