Zaloguj się

Kolejna setka autobusów Solarisa dla Tallina

Kolejna setka autobusów Solarisa dla Tallina Fot. Solaris Bus & Coach SA

W ubiegłym roku polski Solaris wygrał przetarg na dostawę do Tallina 100 autobusów napędzanych gazem ziemnym (CNG). Estoński przewoźnik Linnatranspordi AS skorzystał jednak z tzw. opcji rozszerzenia kontraktu i zamówił dodatkowo jeszcze 100 autobusów o wartości prawie 28 mln EUR.

Pierwotnie kontrakt obejmował dostawę 60 autobusów Urbino 12 oraz 40 pojazdów przegubowych, która odbywa się w transzach. Dotychczas zrealizowano dostawy już 80 pojazdów, a pozostałych 20 dotrze do Estonii do końca tego roku. Jeszcze przed zakończeniem dostaw w ramach głównego kontraktu największy przewoźnik transportu publicznego w Estonii TLT rozszerzył zamówienie o kolejne 100 autobusów. Będzie to 50 sztuk modelu Solaris Urbino 12 CNG oraz 50 autobusów przegubowych Solarisów Urbino 18 CNG. Pojazdy zostaną dostarczone do Tallina w przyszłym roku.
Druga setka zamówionych autobusów różni się wyposażeniem. Klient zdecydował się na tzw. zamknięte kabiny kierowcy z oddzielnym wejściem. Jest to jedno z oferowanych przez producenta rozwiązań w ramach pakietu "antycovidowego". Zamknięta kabina pozwala ograniczyć kontakt kierowców z pasażerami i tym samym zmniejsza ryzyko infekcji. Sercem pojazdów zarówno w wersji dwunasto-, jak i osiemnastometrowej będzie silnik o mocy 239 kW, przystosowany do pracy z paliwem w postaci sprężonego gazu ziemnego (CNG). Jednostka ta zostanie wyposażona w funkcję zimnego startu, ułatwiającą rozruch przy niskich temperaturach zewnętrznych. Układ napędowy uzupełni automatyczna skrzynia biegów, która zapewni optymalny komfort jazdy dla kierowców i pasażerów. Obie wersje pojazdów zostaną wyposażone w wiele rozwiązań podnoszących komfort pasażerów, jak: wydajna całopojazdowa klimatyzacja oraz podwójne, umieszczone między siedzeniami w każdym rzędzie, gniazda USB. Na pokładzie pojazdów znajdzie się również system informacji pasażerskiej z wewnętrzną i zewnętrzną zapowiedzią głosową oraz system monitoringu, składający się z kamer wewnętrznych, a także kamery kierunku jazdy i cofania. Producent zadba także o bezpieczeństwo podróży. Zainstaluje system detekcji i gaszenia pożaru oraz system nadzoru tankowania, zapewniający bezpieczeństwo dzięki kontroli nad ilością tankowanego i zużytego paliwa.

Źródło: Solaris Bus & Coach SA

O komunikacji miejskiej czytaj także:
- Centrum Komunikacyjne w Kielcach, czyli stary dworzec w nowej odsłonie
- Pierwszy w Trójmieście City Hub
- Tworzenie brygad autobusowych jako problem harmonogramowania zadań

 

Więcej o transporcie przyszłości piszemy w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w czwartek, 15 październik 2020 13:36
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe