Zaloguj się

Kanał Dębicki - kolejna inwestycja w porcie Szczecin

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Kanał Dębicki - kolejna inwestycja w porcie Szczecin Fot. ZMPSiŚ

Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego to jeden z flagowych projektów realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm NDI Sp. z o.o. oraz NDI SOPOT SA.

Celem projektu jest zwiększenie potencjału do przeładunków drobnicowych poprzez budowę nowego nabrzeża Norweskiego, stanowiącego przedłużenie linii już istniejącego nabrzeża Fińskiego i pełniącego funkcję terminala kontenerowego. Nastąpi też modernizacja nabrzeży Czeskiego i Słowackiego, najintensywniej wykorzystywanych nabrzeży drobnicowych w porcie Szczecin. Zakres inwestycji zapewni dostosowanie ich parametrów do obsługi największych statków, jakie będą mogły zawijać do portu w Szczecinie po modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin, czyli do głębokości 12,5 m.

- Cieszymy się, że będziemy mogli realizować ten bardzo ciekawy projekt w Porcie w Szczecinie. Zawarty kontrakt jest dla nas kolejnym dużym projektem w branży hydrotechnicznej. Obecnie realizujemy kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, a za nami budowa nabrzeża T2 dla głębokowodnego terminala kontenerowego DCT w gdańskim porcie. Jako polska firma znad morza jesteśmy szczególnie zainteresowani rozwojem branży hydrotechnicznej i staramy się jak najlepiej przygotowywać do realizacji kolejnych zadań poprzez rozwój kadry jak i zakup specjalistycznego sprzętu do pracy w wodzie. Nasza kadra jest już zmobilizowana i wkrótce rozpoczniemy prace przygotowawcze. To sprawdzanie ferromagnetyczne, przygotowanie zaplecza budowy wraz z placami składowymi i pierwsze roboty rozbiórkowe na nabrzeżach - mówi Małgorzata Winiarek Gajewska, prezes NDI.

Ponadto, jako zabezpieczenie brzegu Ostrowa Grabowskiego i przedłużenie w przyszłości dalszej linii nabrzeża Norweskiego, planowana jest budowa nabrzeża oczepowego na długości około 600 m. Nabrzeże będzie nazywało się: Duńskie. Elementem wspólnym dla wszystkich nabrzeży jest poszerzenie Kanału Dębickiego, który ma w tej chwili 120 m, do 200 m. Konieczne będzie wybranie mas ziemnych na całym odcinku zachodniego brzegu Ostrowa Grabowskiego oraz pogłębienie basenu do głębokości technicznej 12,5 m. Umożliwi to przystosowanie nabrzeży do parametrów modernizowanego toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Ilość mas ziemnych, które trzeba będzie przetransportować to aż 1,5 mln m sześc.

- W porcie Szczecin prowadzimy przedsięwzięcia związane z pogłębieniem toru wodnego do 12,5 m, czyli inwestycji Urzędu Morskiego. Choć samo pogłębienie toru wodnego jest zadaniem leżącym w gestii Urzędu Morskiego w Szczecinie, to rolą Zarządu Portu jest dostosowanie portowych nabrzeży w Szczecinie do nowych parametrów toru wodnego. Wraz z tą inwestycją do portu w Szczecinie wkracza nowa jakość. Zyskamy nowe tereny, które z powodzeniem możemy wykorzystać i zagospodarować na cele portowe. Kolejne nabrzeża to kolejne terminale, to dalsze zwiększanie potencjału przeładunkowego, a co za tym idzie większa ilość towarów w naszych portach. Ta inwestycja stanowi także wstęp do dalszego rozwoju zachodniej części Ostrowa Grabowskiego. Jeśli uda nam się zrealizować te wszystkie zamierzenia inwestycyjne, to w 2050 roku będziemy dysponować w zespole portów Szczecin-Świnoujście potencjałem mogącym obsłużyć niemal trzykrotnie więcej ładunków aniżeli obecnie - twierdzi Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Projekt "Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego" jest współfinansowany ze środków z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt prac to 343,1 mln zł. Inwestycja ma być gotowa do 30 września 2023 r.

Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

O inwestycjach portowych czytaj także:
- Rusza przebudowa Basenu Kaszubskiego w Porcie Szczecin
- Kolejny etap budowy Publicznego Terminalu Promowego
- Port Gdynia pod opieką drona

Ostatnio zmieniany w wtorek, 20 październik 2020 15:57
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe