Zaloguj się

Solaris zaprezentował nowy autobus elektryczny - Urbino 15 LE electric

Solaris zaprezentował nowy autobus elektryczny - Urbino 15 LE electric Fot. Solaris Bus & Coach SA

Urbino 15 LE electric to pierwszy autobus elektryczny Solarisa przeznaczony zarówno do przewozów miejskich, jak i międzymiastowych. Producent poleca autobus jako ekologiczną, bezemisyjną alternatywę dla modeli spalinowych, wykorzystywanych obecnie w segmencie pojazdów międzymiastowych.

Autobus posiada elektryczny silnik centralny o mocy 300 kW. Instalację napędową wykonano w nowatorskiej technologii SiC, czyli z wykorzystaniem układów opartych o węglik krzemu, co wpływa na mniejsze zużycie energii. Silnik chłodzony jest cieczą, a napęd przenoszony jest na drugą oś pojazdu. Układ napędowy napędzany jest energią pochodzącą z 6 baterii o łącznej pojemności 470 kWh. 4 packi zamontowano w tylnej części pojazdu, 2 zaś są umieszczone na dachu. Baterie Solaris High Energy+ umożliwiają zasięgi nawet kilkuset kilometrów na jednym ładowaniu. Między innymi dlatego autobus sprawdzi się na trasach międzymiastowych.
Ładowanie magazynów energii w nowym modelu jest możliwe w tzw. szybki sposób, poprzez pantograf klasyczny - umieszczony na dachu pojazdu oraz odwrócony - opuszczany na autobus ze stacji ładowania. Ponadto każdy model trójosiowego elektryka wyposażony jest w złącze plug-in do ładowania pojazdów na terenie zajezdni. Producent przewidział 4 możliwości umieszczenia wtyczki ładowania w autobusie: nad pierwszą osią po lewej lub po prawej stronie pojazdu, z przodu autobusu lub z tyłu.
W nowym modelu zastosowano system klimatyzacji z funkcją grzania pompą ciepła, która do uzyskania odpowiedniej temperatury w pojeździe wykorzystuje ciepło pochodzące z zewnątrz. Rozwiązanie to pomaga zwiększyć efektywność energetyczną pojazdu, co bezpośrednio przekłada się na większy zasięg. Urządzenie używa jako czynnika roboczego dwutlenku węgla.
Urbino 15 LE electric zapewnia podróżującym komfortowe warunki ze względu na cichą i płynną pracę silnika, mniejsze wibracje i brak jakichkolwiek spalin. W autobusie znajdują się 53 fotele oraz 2 siedzenia rozkładane. 2 miejsca siedzące w premierowym pojeździe są wyposażone w ISO-FIX, czyli system umożliwiający mocowanie fotelików dziecięcych. W wersji dwudrzwiowej Urbino 15 LE electric może znaleźć się aż 65 miejsc siedzących.
Infrastruktura pojazdu została zaprojektowana zgodnie ze standardami ITxPT. Trzy duże wyświetlacze stworzone przez inżynierów firmy Solaris zapewniają czytelne informacje dla pasażerów. Pojazd jest w pełni przystosowany do integracji z autorskim systemem zdalnego zarządzania flotą eSConnect, który zapewnia pełną telemetrię, analizę danych i serwisowanie usterek, które już wystąpiły bądź mogą zdarzyć się w najbliższym czasie.
Nowy Solaris dba również o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Autobus wyposażony jest w interaktywny panel z ekranami dotykowymi, który posiada wiele zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, np. ostrzeżenia o zapięciu pasów, automatyczne włączanie świateł i wycieraczek. W miejscu lusterek bocznych zainstalowano szerokokątne kamery, które zapewniają doskonałą widoczność. Kierowcę wspiera Mobileye Shield+ - rozwiązanie eliminujące problem tzw. martwych pól. Mobileye Shield+ znacznie obniża ryzyko bezpośrednich kolizji z pieszymi oraz pojazdami, wykrywając ich obecność wokół pojazdu i informując o tym kierowcę za pomocą dźwiękowych i wizualnych alertów.
Pierwsze dwa egzemplarze nowego elektryka pojadą do Skandynawii. Posiadają więc rozwiązania zgodne z normami "Busnordic" oraz tzw. pakietem skandynawskim.

Źródło: Solaris Bus & Coach SA

O elektromobilności czytaj także:
- InPost inwestuje we flotę elektryków
- Pierwsza w Polsce stacja ładowania aut elektrycznych na słupie oświetleniowym
- DB Schenker dla ekologicznej logistyki miejskiej w Oslo
- Sojusz na rzecz polonizacji łańcucha dostaw dla Izery

 

O elektromobilności i Smart City pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 5/2019.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w środa, 21 październik 2020 11:25
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe