Zaloguj się

Mobilna przepakownia ID Logistics

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Mobilna przepakownia  ID Logistics Fot. ID Logistics

W centrum dystrybucyjnym w Bydgoszczy wdrożono ciekawe rozwiązanie - "mobilną przepakownię", która pozwala na naprawę uszkodzonych opakowań i pojedynczych towarów w miejscu składowania. Projekt opracowała firma ID Logistics - dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej.

W obsługiwanym przez ID Logistics centrum dystrybucyjnym w Bydgoszczy, o powierzchni około 37 tys. m kw., znajduje się ponad 29 tys. miejsc paletowych. Każdego dnia dystrybuowanych jest stąd, na paletach lub kartonach, około 44 tys. różnego rodzaju artykułów, m.in. spożywczych, świeżych i chemicznych.

- Do naszych zadań należy prawidłowe przygotowanie towarów według zamówień klientów. W przypadku, gdy dochodzi do uszkodzenia, odpowiadamy za przepakowanie lub naprawę. Do tej pory proces odbywał się w specjalnie wydzielonej strefie - przepakowni, dokąd towary musiały zostać dowiezione, a po zmianie opakowania z powrotem przewiezione do strefy składowania. Aby go usprawnić, zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność pracy, nasz zespół zaprojektował "mobilną przepakownię", zrealizowaną przy współpracy z partnerem zewnętrznym - wyjaśnia Anita Szewczuk, dyrektor magazynu ID Logistics w Bydgoszczy.

Dzięki "mobilnej przepakowni" możliwa jest naprawa uszkodzonych opakowań i pojedynczych towarów w miejscu ich składowania. To mobilne stanowisko pracy, które porusza się przy pomocy wózka widłowego OSE 250. Przepakownia wyposażona jest w laptop i skaner. Urządzenie połączone jest z systemem do zarządzania magazynowego WMS Infolog, a obsługujący je pracownik magazynowy (clean picker) może korzystać ze wszystkich niezbędnych narzędzi ułatwiających mu szybką i sprawną wymianę uszkodzonych opakowań. Stanowisko zaopatrzone jest w pojemniki do segregacji odpadów, artykuły biurowe, folie stretch oraz wodę.

- Wprowadzenie tego rozwiązania przyniosło nam wymierne korzyści, wśród których wymienić można optymalizację kosztów związanych z obsługą strefy przepakowni, wzrost efektywności procesów operacyjnych, poprawę ergonomii pracy i zmniejszenie ilości utylizowanych odpadów. Dzięki temu, że znacznie zmniejszyliśmy strefę stacjonarnej przepakowni, zyskaliśmy dodatkową przestrzeń magazynową. Szybsze przepakowanie towarów przyspiesza też ich dystrybucję do sklepów - twierdzi Anita Szewczuk.

"Mobilna przepakownia" jest jednym z 30 autorskich projektów, przygotowanych przez pracowników ID Logistics, które zgłoszono do konkursu "Lider Innowacji ID Logistics" propagującego idee innowacyjności, optymalizacji kosztów i poprawy efektywności procesów i jakości usług logistycznych w firmie. Bydgoski projekt zajął III miejsce w tym konkursie.

Źródło: ID Logistics

O usprawnieniach w procesach magazynowych czytaj także:
- Inteligentne okulary i rękawice w logistyce DB Schenker
- Innowacyjne rozwiązania w logistyce magazynowej

Ostatnio zmieniany w czwartek, 22 październik 2020 12:53
Zaloguj się by skomentować