Zaloguj się

Rekordowy przeładunek oleju napędowego w Porcie Gdynia

Do Portu Gdynia zawitał statek "TORM LOUISE" pływający pod duńską banderą. To największy zbiornikowiec, jaki w tym roku będzie rozładowywany w Gdyni. Tankowiec przypłynął z rosyjskiego Primorska i dostarczył 37 tys. ton oleju napędowego, który trafi do bazy paliw PERN w Dębogórzu.

"TORM LOUISE" to gigant o nośności prawie 50.000 DWT, długości 183 m i 32,5 m szerokości. Olej napędowy z tankowca trafi do bazy paliw w Dębogórzu, gdzie trwa w tej chwili budowa dwóch nowych zbiorników po 32 tys. m sześc. Termin zakończenia inwestycji, prowadzonej w ramach programu Megainwestycji PERN, planowany jest na 31 marca 2021 r. Po rozbudowie pojemność magazynowa bazy będzie wynosić niemal 260 tys. m sześc.
W pierwszym etapie wybudowano 4 zbiorniki o łącznej pojemności 128 tys. m sześc. Obecnie stawianych jest 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m sześc., również w: Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Realizacja trzeciego etapu będzie zależna od wzrostu konsumpcji paliw w kraju i zapotrzebowania na magazynowanie oraz obrót paliwami. Spółka planuje także rozbudowę kolejowej nalewni bramowej wraz z bocznicą kolejową, dzięki której zwiększy się wydajność załadunków produktu na transport kolejowy.
W 2019 roku w Porcie Gdynia przeładowano  1862,7 tys. ton paliw płynnych. Port specjalizuje się w przeładunku gotowego oleju napędowego, który rurociągiem po dnie trafia do bazy Paliw PERN w Dębogórzu. W związku ze wzrostem przeładunków paliw płynnych na rynku transportu morskiego Zarząd Morskiego Portu Gdynia zdecydował się na wdrożenie programu inwestycyjnego w celu modernizacji Stanowiska Przeładunku Paliw Płynnych w Porcie Gdynia. Stanowisko zlokalizowane przy falochronie, wyposażono w nowy nalewak wraz z fundamentem i instalacjami przynależnymi. Przebudowana została także stała instalacja gaśnicza. Wymieniono istniejące działki gaśnicze oraz instalacje zasilania i sterowania. Poprawi to bezpieczeństwo prowadzenia akcji ratunkowych oraz poszerzy obszaru stref gaszenia, a tym samym umożliwi obsługę szerszych tankowców. Unowocześniona została również sama instalacja do przeładunku paliw, wykonano roboty czerpalne do głębokości 12 m oraz przeprowadzono wymianę urządzeń cumowniczych i odbojowych celem dostosowania SPPP do obsługi statków do 80 tys. DWT, ponieważ statki o wymiarach powyżej 230 m x 39 m wymagają asysty statku pożarniczego. Do końca 2020 roku zostanie zakończona modernizacja istniejącego, starszego nalewaka. Łączny koszt wszystkich inwestycji, zrealizowanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA w celu modernizacji i zwiększenia możliwości przeładunkowych SPPP, wynosi 11 mln zł.

Źródło: Port Gdynia

O inwestycjach infrastrukturalnych czytaj także:
- Kanał Dębicki - kolejna inwestycja w porcie Szczecin
- Druga sortownia centralna InPost w Mszczonowie
- Powstaje Panattoni Park Ruda Śląska III
- Ekologiczna chłodnia Żabki już działa

Ostatnio zmieniany w wtorek, 27 październik 2020 19:21
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe