Zaloguj się

Pilotaż PCS w portach Szczecin-Świnoujście

Specjalny system informatyczny PCS (Port Community System) usprawni transport towarów w Porcie Szczecin-Świnoujście. To pierwszy tego typu system w Polsce. 2 listopada rozpocznie się wdrożenie jego pilotażowej wersji.

PCS ma zmniejszyć opóźnienia w ruchu ładunków i ułatwić płynny przepływ danych elektronicznych. Rozbudowane moduły usprawnią także m.in. pracę przy kontroli weterynaryjnej nad ładunkami i odbiór odpadów ze statków. Podobne systemy funkcjonują już w zagranicznych portach, np. w: Rotterdamie, Hamburgu czy Bremerhaven. W Polsce wdroży go specjalna spółka, powołana w 2017 roku pod patronatem byłego już Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- Jest to produkt, który powstał w Polsce, skonstruowany przez polskich informatyków, a udziałowcami polskiego PCS są polskie firmy - mówi Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. - Spółkę utworzyły porty w Szczecinie i Świnoujściu, Gdańsku oraz Gdyni. Nie wyważa się otwartych drzwi, podobne systemy od wielu lat działają w portach europejskich i azjatyckich. My dołączamy do nich z własnym PCS.

Nowy system zastąpi wiele innych, rozproszonych systemów. Będą z niego korzystać: urzędy morskie, administracja celno-skarbowa, administracja portowa, inspekcja weterynaryjna, terminale morskie, porty, firmy logistyczne, agencje celne, armatorzy i firmy spedycyjne.

- PCS nie jest od tego, żeby zastępować systemy Krajowej Administracji Skarbowej. Jest po to, żeby wyeliminować papierową formę dokumentów. Podczas wypełniania dokumentów, przepisywanie numerów, różnych rubryk, wypełniania tabel, może nastąpić wiele błędów. System PCS jest zbudowany, żeby odciążyć pracę człowieka, aby systemy rozmawiały ze sobą - tłumaczy Andrzej Zelek, prezes zarządu spółki Polski PCS.

System wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa informacji w polskich portach. Spodziewane są także wymierne korzyści finansowe. Dzięki wdrożeniu PCS w Rotterdamie, największym pod względem kwot przeładunkowych porcie w Europie, firmy prowadzące na terenie portu swoje biznesy zaoszczędziły 140 mln euro. Komercyjne wykorzystanie systemu ma się rozpocząć w styczniu 2021 roku.

Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA

O portach morskich czytaj także:
- Gospodarka morska rozwija kraj
- Kanał Dębicki - kolejna inwestycja w porcie Szczecin
- Port Gdańsk współpracuje z portami na Ukrainie
- Port Gdynia pod opieką drona

Ostatnio zmieniany w czwartek, 29 październik 2020 13:51
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe