Zaloguj się

Panattoni inwestuje w Polsce i w Europie

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Panattoni inwestuje w Polsce i w Europie Fot. Pixabay

Panattoni stawia nowe powierzchnie na potrzeby e-commerce i produkcji. III kwartał 2020 r. był dla dewelopera bardzo owocny. Pod koniec września firma była w trakcie realizacji 1,5 mln m kw. w Europie.

W Niemczech firma rozpoczęła budowę, piątego już w kraju, centrum dystrybucyjnego dla firmy Amazon w Jade Weser Park oraz kontynuowała m.in. dwa bardzo ważne projekty spekulacyjne typu brownfiled w Verden i Essen. W Verden powstają dwie hale o łącznej powierzchni około 60 000 m kw. W Essen trwa realizacja ponad 20 000 m kw. W Ladenburgu natomiast powstaje obiekt logistyczny dla firmy Neska o powierzchni ponad 54 000 m kw. W budynku znajdzie się zaawansowany technologicznie magazyn, w którym poruszać się będą półautomatyczne wózki do obsługi wąskich korytarzy. Dach obiektu pokryją zamontowane panele fotowoltaiczne.

W Anglii prowadzono budowę Wakefield 515 - największego magazynu spekulacyjnego na północy kraju. Budynek o powierzchni około 48 000 m kw., w bardzo dobrej lokalizacji, będzie wyposażony w rozwiązania technologiczne i ekologiczne, np. system zbierania wody deszczowej. Panattoni realizuje tu także drugą fazę inwestycji w Crewe Commercial Park - rozbudowę obiektu o 28 000 m kw.

W Czechach firma ukończyła m.in. inteligentną fabrykę dla Grupy Kion w Panattoni Park Stribro o powierzchni 25 000 m kw. Stanął tu również najbardziej ekologiczny obiekt przemysłowy w Europie - Panattoni Park Cheb South, który przeszedł certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding.

W Niderlandach trwały prace nad ultranowoczesnym centrum dystrybucyjnym w Venlo South o łącznej powierzchni ponad 43 000 m kw. Rozpoczęła się też budowa bardzo ważnego projektu Ridderkerk w południowym Rotterdamie o docelowej powierzchni 40 000 m kw.

W Hiszpanii realizowano dwie inwestycje - park przemysłowy o powierzchni 28 400 m kw. w miejscowości Torija, tuż obok autostrady A2 (Madryt - Barcelona) i park logistyczny o powierzchni 34 000 m kw. w Vitorii, strategicznej lokalizacji w transporcie drogowym pomiędzy Półwyspem Iberyjskim a resztą Europy.

W Polsce Panattoni działa również z dużą dynamiką. W budowie znajdowały się m.in. Panattoni Park Tricity East IV dla firmy Globalway, wchodzącej w skład grupy Costway, o powierzchni 52 000 m kw. oraz, dedykowany producentowi odzieży i akcesoriów sportowych, obiektu BTS w Czeladzi o powierzchni ponad 67 000 m kw. Bliska ukończenia jest również, zaawansowana technologicznie, fabryka dla Phoenix Contact e-mobility w Parku Naukowo-Technologicznym Rzeszów-Dworzysko, zajmująca 15 000 m kw. powierzchni oraz fabryka grilli dla firmy Weber w Zabrzu. W Warszawie ruszyła budowa City Logistics Warsaw V o powierzchni 11 000 m kw. i City Logistics Warsaw Airport II o powierzchni 9 000 m kw.

- Skala realizowanych projektów Panattoni w Europie z jednej strony potwierdza odporność sektora magazynowego na ograniczenia związane z pandemią, z drugiej odzwierciedla szerszą perspektywę trendów w gospodarce. W prowadzonych inwestycjach zdecydowanie zwiększył się wolumen powierzchni dedykowanej e-commerce z wynikiem dwudziestoprocentowym w skali wszystkich naszych realizowanych projektów w III kwartale. Znacząco wzrósł również udział firm produkcyjnych, ale też i dystrybucyjnych, które były uzależnione od importu i w czasie pierwszej fazy doznały zachwiań w dostawach produktów lub półproduktów - twierdzi Robert Dobrzycki, CEO Panattoni. - Rok 2020 to rok rewolucyjnych zmian, które uczyniły rynek obiektów przemysłowych najbardziej atrakcyjnym w całej branży nieruchomości.

Źródło: Panattoni

O inwestycjach logistycznych czytaj także:
- Nowe centrum dystrybucyjne Lidla
- W Dubaju powstaje największy na świecie hub cargo przeznaczony do globalnej dystrybucji szczepionki przeciwko COVID-19
- GLS rozszerza sieć operacyjną
- Powstaje Panattoni Park Ruda Śląska III

Ostatnio zmieniany w piątek, 30 październik 2020 15:57
Zaloguj się by skomentować