Logo
Wydrukuj tę stronę

InPost w City Logistics Kraków I

InPost w City Logistics Kraków I Fot. Panattoni

Panattoni stawia w Małopolsce centrum logistyczne dla firmy InPost. Najemca zajmie ponad 9 000 m kw. w jednym z dwóch obiektów wchodzących w skład nowego parku miejskiego w Krakowie. Obiekt będzie gotowy we wrześniu 2021 r.

City Logistics Kraków I będzie składać się docelowo z dwóch hal o łącznej powierzchni 36 500 m kw. Pierwszy z obiektów, o powierzchni 14 500 m kw. będzie gotowy we wrześniu przyszłego roku. To właśnie w nim 9040 m kw. wynajmie InPost. Pozostała część obiektu oraz drugi budynek o powierzchni 22 000 m kw. mają charakter spekulacyjny i będą budowane w typie Small Business Unit (SBU). Taka formuła oraz doskonała, miejska lokalizacja parku będzie atrakcyjna dla firm z branży kurierskiej i e-commerce.

- Powierzchnie w parkach miejskich są kluczowym ogniwem usprawniającym operacje na linii e-sklep - firma kurierska - konsument. Znacząco ułatwiają dystrybucję towarów na etapie tzw. ostatniej mili i maksymalnie skracają czas dostawy przesyłek do odbiorcy. Bez wątpienia Kraków, z dużą liczbą mieszkańców (800 tys.) i bogatym rynkiem zbytu, musi budzić zainteresowanie tych firm, zwłaszcza w dobie szybkiego rozwoju e-commerce oraz wielokanałowych strategii sprzedaży. Skrócenie łańcucha dostaw to obecnie priorytet wielu firm logistycznych - mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni.

Na wynajęcie powierzchni w City Logistics Kraków I zdecydował się InPost - największy w kraju operator logistyczny.

- W 2020 roku bardzo istotnie rozbudowaliśmy infrastrukturę i powiększyliśmy możliwości obsługi przesyłek o ponad 40%. Dotyczy to zarówno liczby Paczkomatów® InPost, których sieć przekroczyła już 9000, jak też liczby sortowni i centrów logistycznych. Jednak wolumeny rosną szybciej niż zakładaliśmy - dlatego nie zwalniamy tempa. Wprowadziliśmy wiele innowacyjnych usług, takich jak Paczka w Weekend, InPost Fullfilment czy Urząd24. Paczkomaty® InPost świetnie sprawdzają się w okresie pandemii - terminowo dostarczając miliony paczek, ale też wspierając urzędy miast czy szpitale - przekonuje Rafał Brzoska, prezes InPost.

Według raportu Gemius Paczkomaty® są najczęściej wybieraną formą dostawy. Taki typ dostawy towaru preferuje aż 61% kupujących w Internecie. Oznacza to wzrost popularności usługi wśród internatów aż o 9 punktów procentowych w porównaniu do wyników raportu za 2019 rok. Wzrost obrotów wymusza rozbudowę infrastruktury. W zeszłym roku InPost wynajął łącznie 107 950 m kw. - to 4% całkowitego popytu netto w kraju. Firma była także liderem w branży KEP w zakresie powierzchni oddanej do użytku w 2019 r. - w sumie 57 863 m kw. Lokalizacje uruchomione przez InPost w 2019 roku pozycjonują spółkę w Top 3 najbardziej aktywnych podmiotów e-commerce na rynku logistyki magazynowej - operator ustępuje pod tym względem jedynie Amazon i Zalando, globalnym gigantom e-sprzedaży.
Operator logistyczny zajmuje już blisko 30 000 m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej dostarczonej przez Panattoni, m.in.: w Toruniu, Szczecinie, Opolu czy Olsztynie. W tym kwartale obejmie kolejne w A2 East Warsaw Park (8 200 m kw.), Panattoni Park Lublin III (8 100 m kw.), Panattoni Park Bydgoszcz II (2 470 m kw.) oraz Panattoni Park Białystok II (8 500 m kw.). City Logistics Kraków I powstanie w Krakowie przy ul. Cementowej. Będzie podlegać certyfikacji w systemie BREEAM na poziomie "Very Good". Tuż przy parku znajduje się pętla tramwajowa i autobusowa. Członkowie jego załogi będą więc mieli dogodny dojazd do pracy. Z parkiem sąsiaduje węzeł trasy S7, łączącej Kraków z Warszawą i Trójmiastem. Szybko można stąd też dotrzeć do autostrady A4, biegnącej od granicy niemieckiej, przez Górny Śląsk po granicę z Ukrainą.

Źródło: Panattoni

O inwestycjach logistycznych czytaj także:
- Budowa parku logistycznego Hillwood Oleśnica zakończona
- Nowe centrum dystrybucyjne Lidla
- W Dubaju powstaje największy na świecie hub cargo przeznaczony do globalnej dystrybucji szczepionki przeciwko COVID-19
- GLS rozszerza sieć operacyjną

Ostatnio zmieniany w czwartek, 05 listopad 2020 15:29
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny