Zaloguj się

Rozszerzona rzeczywistość w polskim wojsku

Rozszerzona rzeczywistość w polskim wojsku Fot. Pixabay

Innowacyjne holograficzne gogle pomogą w szkoleniu lotniczej kadry wojskowej. Nowe symulatory umożliwią efektywną i tańszą edukację w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach.

- Podczas Salonu MSPO 2020 w Kielcach, działając w konsorcjum z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, WCBKT SA otrzymało prestiżową Nagrodę Defender za system, który potrafi diagnozować, w jaki sposób pracuje dane urządzenie, a następnie przekazuje te odpowiednio zagregowane dane do baz wojskowych, którymi zarządza instytut. Z drugiej strony poprzez systemy rozszerzonej rzeczywistości pozwala szkolić techników, użytkowników, montażystów i pracowników linii produkcyjnych - mówi Piotr Kisiel, prezes zarządu Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego SA.

Kompleksowy symulator ułatwi przeszkolenie nowych pracowników w obsłudze specjalistycznego sprzętu oraz urządzeń służących do naziemnej obsługi statków powietrznych. Integralnym elementem symulatora będą gogle holograficzne nakładające cyfrowe elementy na pole widzenia. W przyszłości trenażery będą udostępniane partnerom zewnętrznym z sektora wojskowego i prywatnego.

- Przyświeca nam idea zarządzania ryzykiem i minimalizowania możliwości wystąpienia błędu, szkody na samolocie w kategoriach spowolnienia czy wstrzymania eksploatacji na jakiś czas. Jest to trend, w którym podąży cały świat lotniczy, nie tylko ten latający, ale również ten naziemny, tak jak to obserwujemy w innych gałęziach przemysłu cechującego się nasyceniem wyższej technologii - tłumaczy Piotr Kisiel.

Symulatory holograficzne minimalizują ryzyko uszkodzenia urządzeń i zwiększają efektywność szkolenia, ponieważ instrukcje obsługi lub podpowiedzi widoczne są na linii wzroku kursanta i stanowią rodzaj przewodnika, który ułatwia opanowanie nowych umiejętności. Holograficzne gogle wykorzystywane są także przez pracowników Airbusa. Firma stosuje je podczas szkoleń nowych członków załogi oraz w procesie projektowania nowych pojazdów. Według analityków z firmy Fortune Business Insights globalny rynek symulatorów VR dla lotnictwa do 2027 roku ma osiągnąć wartość 8 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 5,2 proc.

Źródło: Newseria

O transporcie lotniczym czytaj także:
- Transformacja dronowa nabiera tempa
- 5G zrewolucjonizuje systemy komunikacji w lotnictwie
- Pierwsze w Polsce komercyjne centrum szkoleniowe dla pilotów

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 09 listopad 2020 18:51
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe