Zaloguj się

Diagnostyczny MAN w walce z epidemią koronawirusa

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Diagnostyczny MAN w walce z epidemią koronawirusa Fot. Man Truck & Bus

MAN Truck & Bus stworzył innowacyjny pojazd diagnostyczny umożliwiający bezpieczne i szybkie diagnozowanie przypadków zakażenia SARS CoV-2. Udział w projekcie mają uznani eksperci medyczni. Mobilne laboratorium powstało na bazie samochodu dostawczego MAN TGE. Diagnostyczny MAN może w ciągu doby wykonać ponad 500 testów.

Auto idealnie nadaje się do wykonywania testów w miejscu, gdzie powstało podejrzenie zakażenia, np.: w domach opieki społecznej, szkołach, przedsiębiorstwach i innych placówkach. Zainstalowane na pokładzie pojazdu innowacyjne urządzenia do diagnostyki molekularnej Vivalytic firmy Bosch Healthcare Solutions pozwalają na uzyskanie wyników testów PCR już w ciągu 39 minut. To aktualnie najszybsze na rynku, dopuszczone do stosowania, urządzenia do wykonywania testów PCR. Cały proces testowania obejmujący pobranie wymazu, przygotowanie próbek i wykonanie samego testu zajmuje niecałą godzinę.
Auto może być wykorzystywane do badań w różnych miejscach, np. na przejściach granicznych wzdłuż autostrad. Można w nim, w sposób ciągły, wykonywać cztery zadania: pobieranie wymazu, wykonanie testu, analizę wyniku i przekazanie informacji o wyniku. Wyniki testów PCR przesyłane są cyfrowo, w czasie rzeczywistym, z urządzenia testującego na laptop. Umożliwia to szybkie sporządzenie raportu bezpośrednio w transporterze MAN i przesłanie go do właściwych organów służby zdrowia, urzędów lub poddanych testowi osób.
Diagnostyczne pojazdy MAN są dostępne w dwóch wersjach. Pierwsza ma standardowy rozstaw osi i całkowitą masę dopuszczalną 3,5 t. Druga posiada dłuższy rozstaw osi i całkowitą masę do 5,5 t. Pojazdy w krótszej wersji zostały wyposażone przez uczestniczącą w pracach projektowych firmę aprimeo diagnostics - partnera dystrybucyjnego Bosch - w aparaty testujące Vivalytic (do 16 sztuk w pojeździe) i są stosowane jako mobilne pojazdy diagnostyczne. Aparaty testujące Bosch Vivalytic umieszczono w specjalnych szafach. Wymazy pobierane są poza pojazdem, pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość wykonania testów u wielu osób i dobrze sprawdza się w przypadku konieczności testowania pensjonariuszy domów opieki, uczniów i personelu szkół, uczestników dużych imprez lub pracowników przedsiębiorstw. Pojazdy w dłuższej wersji mogą być stosowane bardzo elastycznie, gdyż znajdująca się bezpośrednio w pojeździe kabina do pobierania wymazów i umieszczone po obu stronach markizy umożliwiają szybszą zmianę miejsc testowania i obsługę większej liczby lokalizacji. W dłuższych pojazdach zainstalowano 8 urządzeń do wykonywania testów PCR. Aby zapewnić jednokierunkowe przemieszczanie się w ramach pobierania wymazu testowanych osób, pojazd MAN TGE został wyposażony w dwie pary przesuwanych automatycznie bocznych drzwi.
Autorami koncepcji mobilnego pojazdu diagnostycznego do wykonywania testów na obecność koronawirusa są firmy Leeloo Medical i MAN Truck & Bus. Firma MKT-Krankentransport, jako operator karetek pogotowia, przygotowała ekspertyzę dotyczącą postępowania z pacjentami. MAN we współpracy z firmą AMS Ambulanzmobile przebudowują pojazdy zgodnie z wymaganiami medycznymi i epidemiologicznymi. Opinia o pojeździe i ocena zagrożenia zostały wydane przez doradcę w dziedzinie ochrony epidemiologicznej przy niemieckim stowarzyszeniu świadczącym pomoc medyczną w ramach katastrof (Medizinisches Katastrophen-Hilfswerk Deutschland e.V. - MHW). Nowe pojazdy diagnostyczne MAN przystosowane do wykonywania szybkich testów PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 mogą być stosowane w całej Europie (EU 27+3). Zamówienia są już przyjmowane. Dwa pierwsze pojazdy wyprodukowano w październiku 2020 r.

Źródło: MAN Truck & Bus

O działaniach związanych z walką z koronawirusem czytaj także:
- W Dubaju powstaje największy na świecie hub cargo przeznaczony do globalnej dystrybucji szczepionki przeciwko COVID-19
- COVID, szczepionki i logistyka - raport DHL
- Ogromny transport lotniczy środków medycznych z Chin pod egidą GEFCO

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 listopad 2020 19:38
Zaloguj się by skomentować