Zaloguj się

Air France KLM i strategia dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Specjalizująca się we frachcie lotniczym spółka Air France KLM Martinair Cargo przygotowuje się do globalnej dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19. Najważniejsze wyzwania tej wyjątkowej operacji to: kontrolowana temperatura do minus 70 stopni Celsjusza, skala przedsięwzięcia i budowa specjalistycznej infrastruktury. Do dystrybucji na całym świecie ma trafić łącznie około 15 mld szczepionek.

Od wybuchu pandemii Covid-19 w marcu 2020 spółka frachtu lotniczego - Air France KLM Martinair Cargo jest aktywnie zaangażowana w utrzymanie globalnej sieci lotniczych przewozów towarowych, pomagając w zapewnieniu kluczowych łańcuchów dostaw dla służby zdrowia. Spółka dysponuje siatką ponad 100 połączeń międzykontynentalnych i w ostatnich miesiącach zrealizowała około 6000 lotów towarowych.
Jednym z kolejnych wyzwań Air France KLM Martinair Cargo będzie globalna dystrybucja szczepionki przeciwko Covid-19, nad którą obecnie pracują Pfizer i BioNTech. Transport szczepionek będzie bezprecedensową operacją logistyczną ze względu na skalę przedsięwzięcia. Wstępnie prognozuje się, że do dystrybucji na całym świecie trafi łącznie około 15 mld szczepionek, a transport dużej ich części będzie wymagał specjalnych warunków. Nową szczepionkę należy przechowywać w stanie głębokiego zamrożenia, w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza. Inne szczepionki wymagają przechowywania w stałej temperaturze od plus 2 do plus 8 stopni Celsjusza. Rozwiązania logistyczne będą miały więc zasadnicze znaczenie w zapewnieniu efektywnego łańcucha dystrybucji szczepionek.

- Air France KLM Martinair Cargo ma wieloletnie doświadczenie w transporcie leków w kontrolowanej temperaturze i jako pierwsza grupa lotnicza otrzymała prestiżowy certyfikat CEIV uprawniający do przewozu farmaceutycznego, nadawany przez IATA*. Dystrybucja szczepionek przeciwko Covid-19 stanowi szczególne wyzwanie pod względem skali, specjalistycznych wymagań dotyczących transportu jak i bezpieczeństwa. Aby dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia, cztery miesiące temu powołaliśmy specjalny zespół koordynacyjny ds. szczepionek Covid-19, w którego skład wchodzą przedstawiciele odpowiednich działów Air France KLM Martinair Cargo. W ramach realizowanego planu działań przygotowawczych uruchomiliśmy już specjalny klimatyzowany magazyn o kubaturze 1118 m sześc., który powstał w bazie Schiphol Pharma w Amsterdamie. Również tam, trwa budowa dodatkowej chłodni o pojemności 2061 m sześc. Natomiast w bazie Charles de Gaulle Pharma w Paryżu dobiega końca budowa podobnej strefy magazynowej z kontrolowaną temperaturą. Do transportu szczepionek zastosujemy zaawansowane pasywne rozwiązania chłodnicze, które będą stanowić uzupełnienie szerokiej gamy specjalistycznych aktywnych kontenerów z monitorowaną temperaturą. Ponadto proces transportu będzie objęty szczegółowym nadzorem z możliwością natychmiastowej interwencji - powiedział Gert Jan Roelands, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i dystrybucji w Air France KLM Martinair Cargo.

- Wierzymy, że współpraca i koordynacja pracy dedykowanych zespołów są ważnym elementem czekającej nas globalnej dystrybucji szczepionek. Nawiązaliśmy już relacje z wieloma podmiotami w łańcuchu logistycznym, w tym ze spedytorami, firmami przewozowymi, dostawcami kontenerów, lotniskami, firmami farmaceutycznymi oraz władzami i instytucjami z sektora opieki zdrowotnej. Wierzymy, że ścisła współpraca między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami zagwarantuje pomyślną realizację tego logistycznego wyzwania. W ostatnich tygodniach udało nam się pomyślnie przetransportować pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19. Uważam, że Air France KLM Martinair Cargo jest gotowy do dystrybucji szczepionki do Holandii, Francji i innych krajów na całym świecie - skomentował Adriaan den Heijer, wiceprezes Air France-KLM.

*Certyfikat CEIV przyznawany przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA uprawnia linię lotniczą do przewozu leków i wartościowych produktów farmaceutycznych z zachowaniem ustalonego światowego standardu.

 Źródło: Air France KLM Martinair Cargo

O przygotowaniach do dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19 czytaj także:
- W Dubaju powstaje największy na świecie hub cargo przeznaczony do globalnej dystrybucji szczepionki przeciwko COVID-19
- COVID, szczepionki i logistyka - raport DHL

Ostatnio zmieniany w wtorek, 17 listopad 2020 11:50
Zaloguj się by skomentować