Zaloguj się

IVECO S WAY NP 460 - Zrównoważona Ciężarówka Roku 2021

IVECO S WAY NP 460 - Zrównoważona Ciężarówka Roku 2021 Fot. Iveco

Ciężarówka IVECO S WAY NP 460 w wersji LNG zdobyła tytuł "Zrównoważonej Ciężarówki Roku 2021" w kategorii Ciągniki Siodłowe. Wyróżnienie przyznał włoski magazyn "Vado e Torno".

Zwycięzcy konkursu wybierani są przez jury złożone z zawodowych dziennikarzy na podstawie wskaźnika zrównoważonego rozwoju wprowadzonego przez "Vado e Torno". Nagrodzona ciężarówka oferuje technologię, która zapewnia komfort, bezpieczeństwo, łączność i zrównoważony wpływ na środowisko. Wzmocniona kabina zaprojektowana z myślą o kierowcy jest przestronna i dobrze zorganizowana. Wszystkie jej funkcje, jak: oświetlenie, klimatyzacja, system multimedialny, okna i drzwi, można sterować zdalnie poprzez aplikację MY IVECO EASY WAY. Rozbudowany moduł łączności oferuje wiele funkcji i nowych usług. Pojazd jest stale monitorowany przez Control Room IVECO, dzięki czemu możliwe jest skuteczne planowanie przeglądów i napraw oraz serwis predykcyjny maksymalizujący dyspozycyjność pojazdu. Zrównoważone parametry pojazdu obejmują cichą pracę i niską emisję zanieczyszczeń. Emisja cząstek stałych została ograniczona o 95%, a emisja NO2 o 90% w stosunku do silników Diesla. W przypadku stosowania biometanu pojazd generuje o 95% mniej CO2, co wpisuje się w założenia gospodarki w obiegu zamkniętym.

- Dzięki IVECO S WAY NP, marka IVECO ustanawia nowy punkt odniesienia w zakresie produktywności i wydajności dla alternatywnych pojazdów na długich dystansach. (...) IVECO S WAY to nie tylko jedyny pojazd zasilany gazem ziemnym z autonomią do 1600 km, ale również nowy punkt odniesienia pod względem zużycia paliwa, które wynosi 1 kg gazu na 4,12 km. Osiągi techniczne IVECO S WAY NP to zasługa połączenia sprawdzonego napędu (...) z całkowicie nową kabiną o współczynniku oporu powietrza poprawionym o 12%, co przekłada się na istotne ograniczenie zużycia paliwa (nawet o 4%). Jego cechy i standardy jakości, godne pojazdu flagowego, znacząco podnoszą komfort pracy kierowcy i poziom bezpieczeństwa pozostałych użytkowników dróg. Nowa kabina umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni (wysokość 2150 mm, tunel silnika obniżony do 95 mm). Samochód jest również cichszy od poprzedniego modelu zarówno wewnątrz kabiny, jak i na zewnątrz (zgodnie z normą Piek). Oprócz licznych systemów wspomagających kierowcę oferuje również nowe opcje łączności, które jeszcze bardziej podnoszą standardy zrównoważonego rozwoju wszystkich rodzajów transportu - powiedział Maurizio Cervetto, zastępca redaktora naczelnego "Vado e Torno".

- Jesteśmy bardzo dumni z tej ważnej nagrody, która potwierdza naszą opinię na temat istotnej roli gazu ziemnego w przechodzeniu na zrównoważony transport długodystansowy. To jest jedyne rozwiązanie dostępne od ręki i pierwszy krok na drodze do bezemisyjności. IVECO S WAY udowadnia, że zmiana już jest rzeczywistością: dzięki swoim osiągom, niskiemu całkowitemu kosztowi posiadania (TCO), cichej pracy i dużemu zasięgowi, pojazd ten stanowi zrównoważony wybór zarówno pod względem środowiskowym, jak i finansowym. Wysłuchaliśmy też kierowców i zmieniliśmy projekt kabiny tak, aby czuli się jak u siebie nawet daleko od domu. Infrastruktura tankowania LNG rozwija się szybko i już pokrywa główne korytarze transportowe Europy. Dopłaty i zachęty wprowadzane w różnych krajach sprawiają, że pojazdy te są coraz bardziej interesującą propozycją. Zauważamy już zmianę nastawienia przewoźników, którzy coraz częściej zwracają się do nas po rozwiązania oparte na gazie ziemnym. Co najważniejsze, bio LNG pozwala osiągnąć niemal zerowy poziom emisji, torując drogę to transportu bezwęglowego poprzez zastosowanie niebieskiego wodoru produkowanego z metanu - skomentował Thomas Hilse, prezes marki IVECO.

Firma IVECO inwestuje w napędy alternatywne od ponad 20 lat i wyznacza standardy dla pojazdów zasilanych gazem ziemnym na europejskim rynku. Ma na koncie ponad 35 000 sprzedanych pojazdów zasilanych takim paliwem.

Źródło: Iveco

O zrównoważonych ciężarówkach czytaj także:
- Elektryki Volvo Trucks na rynku europejskim
- Ekologiczne ciągniki siodłowe IVECO S-WAY Natural Power dla E-LOGIS
- DB Schenker dla ekologicznej logistyki miejskiej w Oslo

 

O transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w środa, 18 listopad 2020 13:49
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe