Zaloguj się

PKN ORLEN przymierza się do zakupu OTP

PKN ORLEN chce umocnić swoją pozycję na rynku przewozów drogowych i inwestuje w rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Koncern przygotowuje się właśnie do zakupu spółki OTP, która jest największym przewoźnikiem drogowym paliw płynnych w Polsce. Szacowana na około 89 mln zł transakcja wpłynie na wzrost efektywności procesów logistycznych w całej Grupie ORLEN.

Spółka OTP powstała na bazie aktywów ORLEN Transport, którego sprzedaż do Grupy Trans Polonia została zainicjowana w listopadzie 2015 r.

- Logistyka to jeden z najbardziej kapitałochłonnych obszarów działalności firm. Dlatego każda optymalizacja kosztów w tym zakresie korzystnie przekłada się na osiągane wyniki. W ramach Grupy ORLEN na bieżąco prowadzimy integrację procesów logistycznych i szukamy nowych rozwiązań, które umocnią naszą pozycję na konkurencyjnym rynku i zwiększą jakość usług. Proces dezinwestycji spółki transportowej Grupy ORLEN realizowany był jeszcze w 2015 r. Dziś widzimy, że tworzenie własnych kompetencji w tym obszarze to skuteczny sposób na rozwój aktywów logistycznych, zwiększanie konkurencyjności i optymalizację kosztów. Stąd nasza decyzja o odzyskaniu perspektywicznych aktywów i zakupie przewoźnika drogowego - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Własne zasoby transportowe zapewnią kontrolę łańcuchów logistycznych, wysoką elastyczność operacyjną oraz zwiększą synergię w segmencie transportu drogowego pomiędzy spółkami z Grupy ORLEN. Dużym problemem branży transportowej jest brak kierowców. Budowa własnych kompetencji przewozowych ułatwi też politykę kadrową w tym obszarze. Doświadczeni kierowcy OTP zasilą bowiem zespół Grupy ORLEN. 

- OTP, funkcjonując w ramach Grupy Trans Polonia od 2016 r., konsekwentnie rozwijało kompetencje w zakresie przewozu płynnych produktów niebezpiecznych (ADR) - mówi Dariusz Cegielski, prezes zarządu Grupy Trans Polonia. - Spółka uczestniczyła w tym czasie w intensywnym wzroście wolumenu przewożonych produktów, co było wynikiem dobrej koniunktury gospodarczej i rozwoju rynku krajowego w zakresie konsumpcji paliw płynnych. Jako podmiot specjalizujący się w logistyce płynnych surowców, współpracujący z wieloma światowymi koncernami, szanujemy koncepcję PKN ORLEN, która będzie realizowana przy wykorzystaniu OTP. Cieszymy się, że spółka znajdzie się w strukturach koncernu, dzięki czemu będzie mogła dalej prężnie się rozwijać.

Decyzja o przejęciu doświadczonego przewoźnika, jakim jest OTP, była poprzedzona wnikliwymi analizami branży transportowej. Do tej pory przewozy drogowe Grupy ORLEN rozwijane były w ramach spółki ORLEN Paliwa, dysponującej flotą około 100 pojazdów. Z końcem 2019 r. spółka pozyskała 6 nowych autocystern do przewozu paliw płynnych. Natomiast w 2020 r. wprowadziła do ruchu logistycznego 42 nowe naczepy-cysterny do przewozu i dystrybucji LPG. W wyniku tych inwestycji zdolności przewozowe ORLEN Paliwa w obszarze logistyki wtórnej LPG wzrosły z około 3 proc. do około 40 proc. Docelowo PKN ORLEN planuje konsolidację transportu drogowego w ramach jednego wyspecjalizowanego podmiotu.
Jednym z warunków zawieszających transakcję zakupu OTP przez PKN ORLEN będzie zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Źródło: PKN ORLEN

O innych transakcjach w branży TSL czytaj także:
- GEODIS ogłasza przejęcie PEKAES
- Kolejne zmiany na rynku KEP - Abris kupuje Apaczkę
- Kolejny etap przejęcia Grupy LOTOS przez PKN ORLEN

Ostatnio zmieniany w wtorek, 24 listopad 2020 09:27
Zaloguj się by skomentować