Zaloguj się

Proekologiczny sklep Żabki w Warszawie

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Sieć Żabka szczyci się sklepem, który w 100 procentach wykorzystuje zieloną energię. W placówce zastosowano m.in.: fotowoltaikę, technologie kropek kwantowych, podłogę kinetyczną zamieniającą kroki w energię oraz kostkę antysmogową uzupełnioną zieloną ścianą roślin pochłaniającą kurz i smog. Przed sklepem znajduje się także EKOmat oraz stacja ładowania aut elektrycznych.

Modelowy, ekologiczny sklep Żabki znajduje się przy ul. Lewandów 46H w Warszawie i jest już otwarty dla klientów.

- Żabka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się sieci handlowych w Europie, ale tylko dzięki odpowiedzialnemu rozwojowi możemy budować naszą wspólną przyszłość. Zmieniliśmy format sklepów, przeszliśmy transformację cyfrową, ale odpowiedzialność za środowisko jest dla nas równie ważna. Troszczymy się o ludzi i ich otoczenie, dlatego wspólnie z naszymi franczyzobiorcami, pracownikami oraz klientami podejmujemy inicjatywy proekologiczne w obszarach zielonej energii i transportu, czystego powietrza i gospodarki o obiegu zamkniętym. Przykładem takiego projektu jest pierwsza, w 100% zasilana zieloną energią Żabka, którą otworzyliśmy w Warszawie. Sklep będzie pełnił rolę naszego laboratorium, w którym zamierzamy testować przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując, w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu - mówi Tomasz Suchański, prezes zarządu firmy Żabka Polska.

Technologie zastosowane przez Żabkę w sklepie na warszawskiej Białołęce skupiają się wokół czterech filarów, takich jak: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport.

- Zainstalowaliśmy w sklepie i w jego otoczeniu około 20 różnorodnych rozwiązań sprzyjających środowisku. Są to między innymi: pionierskie rozwiązania, takie jak podłoga kinetyczna czy szyby z kropkami kwantowymi pozyskujące energię z promieni słonecznych. Staraliśmy się również wyposażyć sklep w jak najbardziej ekologiczny sposób - wykorzystaliśmy w nim meble z recyklingu czy zbudowaliśmy ścianę z butelek z plastiku zebranych przez osoby pracujące przy tym projekcie. Jako pierwsi testujemy te rozwiązania nie tylko w handlu, ale i na świecie. Liczymy, że sklep, który już wcześniej był chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, teraz dodatkowo zasieje w nich ciekawość i zachęci do proekologicznych działań. Będą oni mogli nie tylko zobaczyć zastosowane w sklepie rozwiązania, ale także, jak w przypadku EKOmatu, stacji napraw rowerów czy ławki solarnej z nich skorzystać - dodaje Adam Manikowski, wiceprezes zarządu firmy Żabka Polska.

Zielona energia
Ilość energii ze słońca zostawia około 17 razy mniejszy ślad węglowy niż prąd z paliw kopalnych. Prąd w sklepie Żabki pochodzi w 100% z odnawialnych źródeł, a przede wszystkim z energii słonecznej. Na dachu sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych. Placówka korzysta także z technologii kwantowej - kropki kwantowe są elementem sklepowych szyb. Dzięki nim można pozyskać energię słoneczną poprzez okna. Żabka jest trzecim podmiotem w skali świata i drugim w Polsce, który wykorzystuje takie rozwiązanie. Jako jedyna w Polsce Żabka może również pochwalić się podłogą kinetyczną, zamieniającą każdy wykonany na niej krok w energię elektryczną, która zasila urządzenia sklepowe. Inne ciekawe rozwiązania w ekologicznej Żabce to: inteligentne drzwi lodówki ograniczające ilość ulatniającej się energii, inteligentne etykiety elektroniczne (tzw. cenówki) oraz inteligentne ekrany digital signage, będące cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych plakatów. Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci sieci - przed sklepem stanęła ekologiczna ławka solarna, dzięki której można naładować swój telefon. Rocznie panele słoneczne ławki produkują 80 kWh energii - to 16 tys. godzin ładowania standardowego smartfona.

Drugie życie
Aby zaoszczędzić wodę, Żabka zamontowała w sklepie perlatory, pozwalające zmniejszyć jej zużycie nawet o 50%. Pod budynkiem znajduje się także 2200-litrowy zbiornik na deszczówkę. Dodatkowo, gdzie tylko to możliwe, woda w sklepie trafia do obiegu zamkniętego. Przysklepowe rośliny podlewane są wodą deszczową. Ścianę w pomieszczeniu technicznym wykonano z butelek PET po napojach zebranych przez projektantów sklepu. Meble i sufit wykonano z materiałów recyklowanych przy ograniczaniu paliw kopalnych. Sieć Żabka wdraża gospodarkę obiegu zamkniętego, zachęcając także klientów, by i oni dawali opakowaniom drugie życie, dlatego przed sklepem na ul. Lewandów postawiono EKOmat - urządzenie do zbiórki butelek i puszek. Powstaną z nich nowe, które mają o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy.

Czyste powietrze
Jednym ze sposobów na czyste powietrze są rośliny, które produkują tlen. Wertykalny ogród Żabki pochłania szkodliwe związki z powietrza oraz kurz i do tego przepięknie wygląda. Rośliny rosną tuż przy parkingu i pochłaniają do 85% spalin. Ułożona przed sklepem antysmogowa kostka brukowa posiada fotokatalityczną powierzchnię składającą się z nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Kostka zmniejsza w okolicy stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o około 50% w porównaniu z asfaltem.

Zielony transport
Żabka promuje ideę Smart City i dba o kierowców aut elektrycznych, udostępniając im stację ładowania pojazdów. Użytkowanie samochodu ładowanego zieloną energią (z farmy wiatrowej Wierzcholas) emituje 3 razy mniej dwutlenku węgla niż jazda podobnym autem z silnikiem diesla. W sklepie udostępniono dwa punkty ładowania o mocy 3,7 kW; 7,4 kW; 11 kW; 22 kW prądem zmiennym (AC). Najbardziej ekologicznym środkiem transportu jest rower, dlatego Żabka honoruje klientów - rowerzystów. Obok sklepu znajduje się stacja naprawy rowerów.

Działania sieci w zakresie ochrony środowiska zostały docenione m.in. certyfikatem ISO 14001 w zakresie zarządzania środowiskowego oraz szczególnie rzadkim wśród polskich firm, ISO 50001 w zakresie zarządzania energią.

Źródło: Żabka Polska

O ekologistyce czytaj także:
- Ekologiczne opakowania Tesco
- Paczkomaty® są eko
- Podwójne EKO w Prologis - ekologia i ekonomia
- Żabka Polska wstępuje do United Nations Global Compact

Ostatnio zmieniany w wtorek, 24 listopad 2020 14:35
Zaloguj się by skomentować