Zaloguj się

Czysta logistyka – Case study*

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Jeśli chodzi o inteligentne sprzątanie i przepływ towarów, to dostawca usług logistycznych Dachser i specjalista w dziedzinie utrzymania czystości - Kärcher tworzą silny sojusz. W swoim zakładzie w Öhringen w Badenii-Wirtembergii, Dachser zapewnia około dwóch trzecich powierzchni magazynowej dla produktów Home & Garden firmy Kärcher. Szorowarka samojezdna B 250 R zapewnia z kolei idealną czystość posadzek w tym magazynie. Szorowarka ta jest do końca roku 2020 dostępna w specjalnej ofercie niemieckiego producenta. Urządzenie można nabyć w atrakcyjnej cenie oraz otrzymać przy zakupie voucher o wartości 4 000 zł na dalsze zakupy niezawodnego sprzętu niemieckiej marki. Dodatkowo wybrane szorowarki (B 150 i B 200) można doposażyć w zestaw do dezynfekcji i z pomocą takiego zestawu usuwać zagrożenie, jakim jest wirus SARS Cov 2 – koronawirus i to zarówno z posadzek jak i innych elementów i przedmiotów.

Dachser, firma rodzinna, jest jednym z wiodących dostawców usług logistycznych na świecie. W Niemczech zatrudnia ponad 14.000 pracowników. Posiada w tym kraju 69 centrów logistycznych.

Czystość zachowuje wartość
Odpowiedzialny za administrację wszystkimi nieruchomościami Dachser jest dział Budownictwa i Nieruchomości wraz z Local Facility Management. Aby zapewnić dobre zarządzanie i administrację tylu obiektów przeprowadzane są regularne audyty:
- Obejmują one oczywiście również czystość. Każdy obiekt musi być utrzymywany w idealnym stanie - zdradza Marc-Oliver Bohlender, autoryzowany przedstawiciel i dyrektor oddziału. - Logiczne wydaje się wykorzystanie efektu synergii. Od sześciu lat, a więc tak długo, jak długo istnieje ten obiekt, stosujemy technologię czyszczenia firmy Kärcher. Jednak nasza współpraca w innych zakładach trwa znacznie dłużej.

W Öhringen pracownicy Dachser pracują na trzy zmiany, pięć dni w tygodniu. Z reguły cała powierzchnia hali jest czyszczona co dwa dni, ale w razie potrzeby częściej.
- Nie da się oczyścić całej powierzchni hali w ciągu jednego dnia i dlatego podzieliliśmy ją tak, aby w każdym przypadku zapewnić podstawowy poziom czystości powierzchni - wyjaśnia Frank Tafelmeier, kierownik ds. logistyki kontraktowej.

Posadzka w hali przeładunkowej wykonana jest z betonu. Do jej czyszczenia wykorzystuje się nieco mniejszą szorowarkę Kärcher - B 150 R. Posadzka w hali magazynowej wykonana jest z pancernego żelbetu. Obszar przeznaczony do czyszczenia bez wysokich regałów ma powierzchnię około 10.000 m kw. Dzięki szerokości roboczej 120 cm, dwóm szczotkom i 250-litrowemu zbiornikowi na świeżą i brudną wodę, szorowarka samojezdna B 250 R doskonale radzi sobie z jej czyszczeniem. Trzymana w oznaczonym miejscu w pobliżu rampy, jest używana przez jednego z 10 upoważnionych pracowników zawsze gdy coś wymaga czyszczenia. Zazwyczaj jest ona gotowa do użycia, ponieważ poprzedni operator opróżnia zbiornik z brudną wodą po zakończeniu czyszczenia, tak aby maszyna była natychmiast gotowa do pracy. Operatorzy sprawdzają również poziom środka czyszczącego i upewniają się, że zbiornik na wodę brudną jest czysty.

- Nie ma lepszej maszyny do czyszczenia niż szorowarka - mówi pracownik działu zamówień Mark Uhle, to właśnie on lub jeden z jego dziewięciu kolegów używa na co dzień B 250 R. - Maszyna działa bardzo dobrze. Wszyscy dobrze się bawimy, używając jej. I jest również bardzo łatwa w obsłudze. Wszystkie opcje są wyraźnie widoczne i łatwe do odczytania na dużym kolorowym wyświetlaczu, co ułatwia Markowi Uhle i jego współpracownikom poruszanie się po menu. Wybrane regulacje są wyświetlane w postaci zrozumiałych piktogramów. - Dostępne są również trzy praktyczne ustawienia prędkości obrotowej dostosowane do konkretnego zadania - dodaje.

Większość zanieczyszczeń powstaje poprzez tworzenie się kurzu i podczas transportu palet. - Zużycie opon wózków widłowych również w dużym stopniu przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń i stanowi zagrożenie dla pracowników -  wyjaśnia Frank Tafelmeier. Występuje ono głównie na żółtym oznakowaniu powierzchni w strefie przeładunku, gdzie palety oddawane do użytku przez wózki są składowane w oznaczonych strefach. Żółte "linie" regularnie znikają pod ciemnymi warstwami brudu.

Dwie metody czyszczenia zapewniają trwałą czystość
- Zwłaszcza w tych obszarach B 250 R pokazuje swoje szczególne zalety - mówi Torsten Reinert, kierownik ds. kluczowych klientów profesjonalnych systemów czyszczących w firmie Kärcher. - Ta maszyna pozwala na zastosowanie dwóch procedur czyszczenia: czyszczenie dogłębnego przy użyciu metody dwustopniowej i zwykłe czyszczenie codzienne przy użyciu metody jednostopniowej.
Do czyszczenia żółtych oznaczeń powierzchni, Mark Uhle używa środka czyszczącego RM 776 oraz metody dwuetapowej, aby przywrócić powierzchni jej pierwotny wygląd.

- W ramach tej procedury, w pierwszym etapie, woda i środek czyszczący są rozprowadzane po powierzchni za pomocą szczotek. Daje to środkowi czyszczącemu czas na działanie. W kolejnym kroku B 250 R ponownie wjeżdża na czyszczone powierzchnie i odsysa brudną wodę - wyjaśnia Torsten Reinert.

Do szybkiego czyszczenia większych powierzchni stosuje się metodę jednoetapową. Roztwór czyszczący jest nanoszony na głowicę walcową w jednym przejściu i natychmiast odsysany przez znajdującą się za nią belkę ssącą. - W tym przypadku chodzi głównie o wiązanie kurzu i zbieranie zanieczyszczeń powierzchniowych - podkreśla Key Account Manager. Szczególną cechą B 250 R jest możliwość zamiatania wstępnego. Luźne i małe kawałki drewna lub wióry z palet są zbierane do zbiornika zamiatarki na grube zabrudzenia. - Jest to jedna z najważniejszych zalet technologii szczotek walcowych, która ułatwia zbieranie grubych zabrudzeń.

Szczególnie przydatny jest automatyczny system dozowania środka czyszczącego DOSE w B 250 R. Często zdarza się, że w przypadku zbiornika na świeżą wodę środek czyszczący musi być dostarczany i dozowany indywidualnie. Pracownik decyduje o wymaganej ilości, co często powoduje nadmierne dozowanie. - Nasza maszyna robi to automatycznie. Operator może dozować tylko od 0,5% do 3% - mówi Torsten Reinert. - Istotną zaletą dla kierownika zakładu jest to, że zawsze osiąga on ten sam, wymagany wynik czyszczenia i może jednocześnie dokładniej obliczyć koszty. Przedawkowanie środka czyszczącego jest niemożliwe.

Inteligentny system kluczy oszczędza koszty
- Za pomocą systemu inteligentnych kluczy (KIK) firmy Kärcher można zaprogramować parametry użytkowania B 250 R w zależności od użytkownika - mówi Torsten Reinert. - Na przykład, kierownik magazynu może użyć swojego klucza do zaprogramowania różnych modyfikacji, takich jak nacisk szczotki lub prędkość. Mogą również blokować określone funkcje klawiszy operatora. Operator maszyny czyszczącej musi tylko jechać i czyścić, ponieważ wszystkie parametry niezbędne do pracy na miejscu zostały już ustawione". Uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji są również mniejsze, ponieważ maszyna nie może poruszać się z dużą prędkością, co smuci niektórych operatorów, którzy chcieliby rozwinąć większe prędkości. - W ten sposób Facility Management ma pod kontrolą koszty i spełnia dwa ważne wymagania, które są zawsze w centrum uwagi w Dachser: czystość i ekonomiczność - i to nie tylko podczas corocznego audytu, ale każdego dnia.

Zestaw do dezynfekcji natryskowej
B 150 R lub B 200 R to modele, które także znalazły się w specjalnej ofercie, decydując się na ich zakup, możesz od razu doposażyć je w zestaw do dezynfekcji natryskowej. Czemu to takie ważne? Nowy zestaw przeznaczony jest do skutecznej dezynfekcji posadzek i przedmiotów na dużych obszarach, pomagając podnieść poziom higieny przy minimalnym dodatkowym wysiłku. Roztwór środka dezynfekującego jest podawany ze zbiornika na powierzchnię za pomocą listwy natryskowej lub dyszy ręcznej. Po określonym czasie ekspozycji roztworu dezynfekującego liczba drobnoustrojów spada o 98,92%, co zapewnia higieniczną czystość.

Co zyskujesz?

- Zwiększasz poziom higieny na dużych obszarach, w których ręczna dezynfekcja nie jest skuteczna.
- Zestaw jest dodatkiem do szorowarki, więc sprzętu, którym kompleksowo zadbasz o posadzki.
- Użycie tego samego urządzenia do czyszczenia i dezynfekcji posadzek powoduje ograniczenie inwestycji do minimum.
- Dezynfekcja powierzchni i przedmiotów dzięki dyszy ręcznej.

Firma Kärcher posiada także specjalistyczne środki czyszczące służące dezynfekcji, które można używać w szorowarce.
Transport i logistyka wymaga rozwiązań, które nadążą za dynamicznymi zmianami, jakie mają miejsce w tej branży. Takim rozwiązaniem są szorowarki Kärcher. Niemiecka technologia to gwarancja zadowolenia na lata, a także wymiernych oszczędności. Dlatego warto iść za przykładem firmy Dachser i skorzystać z okazji na zakup tych niezwodnych i ekonomicznych urządzeń, jakimi są szorowarki.


* Niniejsze case study dotyczy wdrożenia, które zostało przeprowadzone w 2016 roku.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 15 grudzień 2020 08:55
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe