Zaloguj się

PKN ORLEN przejmuje akcje RUCHu

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
PKN ORLEN przejmuje akcje RUCHu Fot. PKN ORLEN

PKN ORLEN chce rozwijać usługi kurierskie oraz gastronomiczno-sklepowe i inwestuje w akcje RUCHu. Koncern przejmuje 65 proc. akcji Spółki.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy RUCHu podjęło decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki. Jej wynikiem jest przejęcie 65 proc. akcji spółki RUCH przez PKN ORLEN. To ważny krok w kierunku rozwoju obszaru detalicznego Koncernu, opartego o lokalizacje poza stacjami paliw i kompleksowe usługi dla klientów. Pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

- Jesteśmy poważnym inwestorem. Otwieramy kolejny rozdział w historii spółki RUCH, obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią Spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom. Na bazie spółki RUCH chcemy m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów RUCH i Grupy ORLEN znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Według badań PKN ORLEN tylko w trzecim kwartale segment detaliczny wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł. Rozwój biznesu detalicznego to obecnie trend w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe Koncernu wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki RUCH. PKN ORLEN złożył spółce RUCH warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due diligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych, co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN ORLEN. W międzyczasie powstał szczegółowy Plan Restrukturyzacji Spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu. Zawarcie umowy inwestycyjnej w czerwcu br. oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN ORLEN kontroli nad RUCH umożliwiło kontynuację procesu. Prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów RUCH z wierzycielami w listopadzie br. w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych stanowiło ostatni warunek i otworzyło dla PKN ORLEN drogę do finalizacji transakcji.

Źródło: PKN ORLEN

O innych transakcjach czytaj także:
- GEODIS ogłasza przejęcie PEKAES
- Kolejne zmiany na rynku KEP - Abris kupuje Apaczkę
- Kolejny etap przejęcia Grupy LOTOS przez PKN ORLEN

Ostatnio zmieniany w środa, 25 listopad 2020 13:38
Zaloguj się by skomentować