Zaloguj się

Nowe stowarzyszenie z misją ekologicznego transportu

Nowe stowarzyszenie z misją ekologicznego transportu Fot. Pixabay

Uber i Tesla wśród 28 firm w szeregach nowego stowarzyszenia, którego celem jest przyspieszenie przejścia na transport zeroemisyjny.

Łączna liczba sprzedanych pojazdów elektrycznych w 2020 r. wyniesie 24 mln sztuk - wynika z szacunków IDTechEx. 90 proc. z nich to pojazdy jednośladowe. Choć elektromobilność jest prężnie rozwijającym się trendem, to elektryczne auta stanowią wciąż niewielki odsetek. Sytuację na rynku motoryzacyjnym chce zmienić nowe amerykańskie stowarzyszenie ZETA zrzeszające 28 firm działających w branży transportu zeroemisyjnego, takich jak: Uber, Siemens, Lucid Motors, Rivian czy Tesla. To pierwsza koalicja branżowa, której celem jest przyspieszenie pełnego przejścia na elektromobilność do 2030 roku.

- Po raz pierwszy w naszym pokoleniu transport jest głównym emitentem emisji dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych. Dzięki zastosowaniu pojazdów elektrycznych decydenci federalni mogą wspierać innowacje, tworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy oraz poprawiać jakość powietrza i zdrowie publiczne - podkreśla Joe Britton, dyrektor Zero Emission Transportation Association.

Działalność stowarzyszenia będzie się koncentrować na zachęcaniu społeczeństwa do zakupu pojazdów zeroemisyjnych, wzmocnienia inwestycji w infrastrukturę stacji ładowania przez rząd federalny oraz kształtowaniu polityki zachęcającej przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw i cyklu życia pojazdów elektrycznych. Tym sposobem Stany Zjednoczone chcą utrzymać pozycję światowego lidera branży elektromobilności.

- Kolejna dekada będzie miała kluczowe znaczenie dla wdrażania polityki zeroemisyjności, która przyspieszy przejście na pojazdy elektryczne - uważa Joe Britton. - Ten segment już teraz zatrudnia w Stanach Zjednoczonych setki tysięcy osób, ale jego dalsze wspieranie jest kluczowe, by wygrać globalny wyścig o nową, czystą ekonomię transportu.

W Polsce konwersja na elektromobilność będzie przebiegała dużo wolniej. Zgodnie z Planem Rozwoju Elektromobilności do 2025 roku po naszych drogach ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Dla porównania, według danych z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, tylko w 2019 roku zarejestrowano ogółem niemal 2 mln samochodów. Analitycy KBV Research przewidują, że do 2025 roku wielkość światowego rynku elektromobilności osiągnie wartość 478,9 mld dol. Średnioroczne tempo wzrostu utrzyma się na poziomie 24,7 proc. Według autorów raportu na takie kształtowanie się wzrostu przychodów branży decydujący wpływ będzie miało m.in. wdrażanie krajowych regulacji w zakresie promowania elektromobilności, a także spadający koszt baterii litowo-jonowych, dzięki czemu ceny aut elektrycznych będą bardziej przystępne.

Źródło: Newseria

O elektromobilności czytaj także:
- Liderzy elektromobilności z nagrodami
- Trwają największe w Europie Środkowo-Wschodniej testy opłacalności aut elektrycznych
- Elektryki Volvo Trucks na rynku europejskim

 

O elektromobilności i transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w środa, 25 listopad 2020 14:53
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe