Zaloguj się

Autonomiczne pojazdy ładujące i tankujące samochody - nowy patent Toyoty

Autonomiczne pojazdy ładujące i tankujące samochody - nowy patent Toyoty Fot. Pixabay

Toyota zgłosiła do urzędu patentowego projekt autonomicznego samochodu dostarczającego paliwo lub energię. Utknięcie na poboczu drogi z powodu braku paliwa może w przyszłości nie będzie już grozić kierowcom.

Innowacyjny pojazd ma pomagać posiadaczom samochodów o dowolnym napędzie - spalinowym, elektrycznym oraz wodorowym. Specjalny system odbiera zgłoszenie o zapotrzebowaniu na usługę tankowania lub ładowania od samochodu-klienta. Informacja ma obejmować markę i model oraz miejsce, na które pojazd tankujący ma dotrzeć. Następnie system podejmuje decyzję, który pojazd tankujący ma odpowiedzieć na zgłoszenie, opierając się na aktualnym rozmieszczeniu pojazdów tankujących w terenie, ich wielkości, pojemności paliwa/energii oraz wielkości, marce i modelu samochodu-klienta. Po wybraniu pojazdu system wysyła mu zlecenie, a on dociera do samochodu klienta, opierając się na danych GPS oraz innych metodach nawigacyjnych przy użyciu systemu autonomicznej jazdy. Na miejscu operacji pojazd ustawia się w odpowiedniej pozycji, korzystając m.in. z czujników odległości oraz automatycznie podłącza odpowiednią końcówkę do ładowania akumulatora lub tankowania paliwa czy wodoru. Aby zwiększyć wydajność, jeden autonomiczny pojazd wykonywałby kilka usług zanim powróciłby do bazy, by uzupełnić własne zbiorniki i baterię. Z dokumentów Toyoty wynika, że kierowca samochodu-klienta nie musiałby nic robić podczas całego procesu. Do tego potrzebna byłaby jednak standaryzacja wlewów paliwa i portów ładowania we wszystkich obsługiwanych przez system samochodach.
Rozwiązanie zgłoszone przez Toyotę w nowym wniosku patentowym ma znaczenie nie tylko dla nieprzezornych kierowców, ale przede wszystkim dla pojazdów autonomicznych. Nie wiadomo jeszcze, czy pojazd będzie mógł ładować lub tankować w czasie jazdy auta. Taka opcja jest jednak brana pod uwagę przez twórców urządzenia.

Źródło: Newseria

O ładowaniu pojazdów czytaj także:
- Pierwsza w Polsce stacja ładowania aut elektrycznych na słupie oświetleniowym
- Transportowcy domagają się stacji ładowania na parkingach dla ciężarówek
- EnerGO!, czyli Energa dla elektromobilności

 

O elektromobilności i transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w niedziela, 29 listopad 2020 17:39
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe