Zaloguj się

Wózki widłowe akumulatorowe - odpowiedni napęd ma znaczenie!

Jesteś ciekaw, które spośród wózków widłowych mogą posiadać napęd akumulatorowy? Co wyróżnia ten typ zasilania i czy jest on opłacalny? Jak zmienia się magazynowanie, gdy korzysta się z pomocy urządzeń zasilanych elektrycznie? Odpowiedzi na te pytania warto znać, dlatego prezentujemy je w poniższym tekście, z nadzieją, iż pomogą Ci jeszcze lepiej zarządzać logistyką w Twojej firmie!

Zanim przystąpimy do charakterystyki wózków widłowych akumulatorowych, zastanówmy się, czym są akumulatory. Według popularnej definicji akumulator jest wtórnym ogniwem galwanicznym, które może być wielokrotnie wykorzystywane, dzięki ładowaniu prądem elektrycznym. Oznacza to, że akumulatory gromadzą energię, uwalniają ją, a następnie mogą ponownie ją zgromadzić (w procesie ładowania), tak aby być powtórnie gotowe do wykorzystania. W ten właśnie sposób funkcjonują dwa główne cykle pracy akumulatora, czyli:
- ładowanie
- praca akumulatora.

Akumulatory do wózków widłowych to baterie trakcyjne, wykorzystujące:
- elektrolit w postaci żelu
- lub elektrolit w postaci płynu.

O napięciu w baterii trakcyjnej decyduje liczba umieszczonych w niej ogniw:
- bateria posiadająca 12 ogniw dysponuje napięciem 24 V;
- bateria o 40 ogniwach posiada napięcie rzędu 80 V.
Pomiędzy nimi, na rynku, dostępny jest jeszcze akumulator o napięciu 48 V.

Jakie parametry są istotne w przypadku akumulatorów?

Najważniejszym parametrem, jaki należy brać pod uwagę w stosunku do akumulatorów, jest ich pojemność (podawana w amperogodzinach). Co oczywiste - im większa pojemność, tym dłuższy może być czas pracy wózka widłowego, zanim nastąpi rozładowanie akumulatora i konieczność jego ponownego naładowania.
Istotny jest również czas ładowania akumulatora. Szczególnie w przypadku pracy w trybie wielozmianowym - gdy urządzenie musi być wykorzystywane przez pracowników przez większą część doby. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy zakup drugiego akumulatora na zmianę, który będzie ładował się w trakcie pracy swojego zamiennika lub wybór wózka widłowego elektrycznego z szybko ładującym się akumulatorem.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się akumulatory?


Gdzie najczęściej wykorzystuje się akumulatory?Akumulatorowe wózki widłowe to nie jedyne pojazdy, które korzystają z baterii trakcyjnych, w celu wprawienia urządzenia w ruch. Do innych maszyn, korzystających z podobnych technologii należą m.in.:
- podnośniki magazynowe (np. paleciaki elektryczne, wózki paletowe z masztem, ale również wózki widłowe wysokiego składowania);
- pojazdy golfowe;
- maszyny czyszczące, takie jak np. polerki, myjki;
- platformy robocze: podnośniki nożycowe oraz koszowe.
Zastosowanie wydajnych akumulatorów w różnego typu wózkach jest coraz bardziej popularne z uwagi na liczne korzyści płynące z elektrycznego napędu.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania napędu elektrycznego?

Jak wspomnieliśmy już w tytule niniejszego artykułu - zastosowanie konkretnego (w tym przypadku - elektrycznego) napędu w wózkach widłowych ma duże znaczenie i odgrywa niebagatelną rolę. Przede wszystkim, warto pamiętać, iż urządzenia z napędem akumulatorowym, mają tę wyższość nad spalinowymi, iż z powodzeniem oraz bezpiecznie można wykorzystywać je nawet podczas wykonywania operacji w przestrzeniach zamkniętych. Z uwagi na brak emisji spalin, nie stanowią zagrożenia dla powietrza, którym oddychają pozostali pracownicy ani dla (szerzej) środowiska naturalnego.

Drugim ważnym argumentem jest fakt, iż ładowanie akumulatorów wózków elektrycznych odbywa się właściwie bezobsługowo - więcej o tym powiemy w dalszej części. Natomiast wózki widłowe elektryczne są zarówno bardzo łatwe w obsłudze, jak i mało uciążliwe w konserwacji. Właściwie zadbany akumulator może działać skutecznie nawet przez dobrych kilka-kilkanaście lat. Dzięki tego typu czynnikom zakup wózka elektrycznego jest wysoce opłacalny i stanowi bardzo dobrą decyzję pod względem ekonomicznym.
Kolejną niepodważalną zaletą urządzeń napędzanych akumulatorami jest fakt, iż dźwięk ich pracy jest znacznie bardziej cichy niż w przypadku wózków napędzanych spalinowo. Natężenie hałasu emitowanego przez elektryczne wózki widłowe jest porównywalne do dźwięków dobiegających z zewnątrz do osób w zamkniętym samochodzie lub odgłosów restauracji. Natomiast projektanci wózków jezdniowych unoszących nieustannie starają się obniżać natężenie hałasu, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania swoich klientów.

Jak ładować akumulator w wózku widłowym elektrycznym?

Ładowanie akumulatora jest bardzo prostą i nieskomplikowaną czynnością. Przede wszystkim, podstawową zasadą jest to, aby nie dopuścić do pełnego rozładowania baterii i do czynności przystąpić, gdy akumulator ma jeszcze kilka procent mocy.
Akumulator należy podłączyć do wyłączonego prostownika, a następnie dopiero włączyć go. Długość samej czynności zależy od instrukcji obsługi elementu i może mieć różny czas trwania. Po pełnym naładowaniu baterii należy wyłączyć prostownik, a następnie dopiero odłączyć go od prostownika.

Co w przypadku jeśli akumulator nie jest użytkowany przez dłuższy okres? Nawet wtedy należy zadbać o to, aby nie pozostawał rozładowany, ładując go przynajmniej raz na około 30 dni (lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba). Bardzo istotne jest także odpowiednie przechowywanie baterii. Powinna ona być właściwie zabezpieczona oraz przechowywana w chłodnym i suchym miejscu, tak aby zredukować jej samoistne wyładowywanie się oraz uchronić ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

O czym jeszcze pamiętać w przypadku wózków widłowych akumulatorowych?

O czym jeszcze pamiętać w przypadku wózków widłowych akumulatorowych?

Warto wspomnieć o tym, iż wózki widłowe elektryczne z uwagi na swoje zasilanie nie mają problemów z pracą na zewnątrz nawet w warunkach pogodowych, gdy panuje ujemna temperatura. Pod tym względem urządzenia elektryczne wyprzedzają wręcz wózki innego typu (np. gazowe), które nie zawsze mogą być wykorzystywane.
Należy jednak dodać, iż praca na zewnątrz budynków, szczególnie jesienią oraz zimą wymaga zapewnienia operatorom dodatkowego zabezpieczenia przed chłodem i opadami, w postaci zabudowanej kabiny (najlepiej ogrzewanej).

Konieczne może być także zadbanie o dodatkowe elementy chroniące opony wózków widłowych przed poślizgiem, takie jak np. łańcuchy lub montowane do pełnych opon - kolce.
Bardzo istotne jest jednak, iż nawet w przypadku elektrycznych wózków widłowych - pojazd, po skończonej pracy powinien mieć zapewnione suche miejsce postojowe.
W celu zapewnienia dobrego stanu wózka widłowego elektrycznego należy koniecznie pamiętać o regularnym uzupełnianiu poziomu elektrolitu wodą destylowaną, a także o odsiarczaniu akumulatorów co kilka lat.

Co może zaniepokoić?

Wózek widłowy elektryczny poddawany stałej eksploatacji, powinien być również pod stałym nadzorem profesjonalnego serwisu oraz kontrolą ze strony konserwatora. Każda awaria czy usterka zauważona przez pracownika powinna zostać niezwłocznie zgłoszona i odnotowana, w celu jej naprawy i usunięcia.
Tym, co może również zaniepokoić operatora w trakcie obsługi elektrycznego widlaka, jest np.:
- zbyt szybkie rozładowywanie się baterii;
- problemy z dostarczaniem energii, gaśnięcie silnika w trakcie pracy;
- wzrost temperatury akumulatora;
- osad pojawiający się na powierzchni akumulatora.
W każdym z tych przypadków należy skontaktować się z przełożonym, bądź bezpośrednio konserwatorem wózków widłowych, gdyż wymienione czynniki mogą być oznaką nadmiernego zasiarczenia akumulatora.

Akumulatorowy wózek widłowy elektryczny - moc, wydajność i nowatorstwo

Akumulatorowy wózek widłowy elektryczny - moc, wydajność i nowatorstwo

Efektywne wózki widłowe elektryczne na stałe wpisały się już w procesy logistyczne i flotę urządzeń odpowiadających za transport w wielu firmach i przedsiębiorstwach. Ich popularność wynika z łatwej obsługi, dużej dostępności na rynku i wydajnej pracy.

Dzięki ekologicznemu napędowi, elektryczne wózki widłowe mogą być wykorzystywane bez obaw o niekorzystny wpływ na zdrowie pracowników czy środowisko. A oferta, spośród której możesz wybrać pojazd idealny dla Twojej firmy, jest długa i zawiera wiele interesujących pozycji solidnych i wytrzymałych urządzeń.

Ostatnio zmieniany w środa, 16 grudzień 2020 11:02
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe