Zaloguj się

Nowy projekt PAŻP z misją zwiększenia bezpieczeństwa samolotów i dronów

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Nowy projekt PAŻP z misją zwiększenia bezpieczeństwa samolotów i dronów Fot. Pixabay

Rusza projekt SAMPLE - System Automatycznego Monitorowania Przeszkód Lotniczych i Ewidencji. Jego celem jest identyfikacja przeszkód lotniczych zgodnie ze standardami ICAO, monitorowanie zmian na ziemi, identyfikacja obiektów w powietrzu oraz optymalizacja tras i oszczędności paliwa.

Projekt będzie realizowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz firmy Creotech Instruments SA i AP-TECH. System Automatycznego Monitorowana Przeszkód Lotniczych i Ewidencji (SAMPLE) będzie kosztować 17,5 mln zł, z czego 12,7 mln zł to dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Innowacyjny w skali świata system będzie zasilany w wysokorozdzielcze dane satelitarne (Earth Observation) uzyskiwane metodami fotogrametrycznymi, a także wszelkie informacje z aktualnych baz danych o przeszkodach lotniczych. Będzie wykorzystywany zarówno w lotnictwie załogowym i podczas operacji śmigłowcowych (np. HEMS), jak i w lotach bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Dzięki SAMPLE podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu lotniczego otrzymają narzędzie do monitorowania przeszkód w określonych obszarach lotnisk i lądowisk oraz będą mogły zarządzać efektywnością wykonywanych operacji załogowych i bezzałogowych. Dla użytkowników przestrzeni powietrznej oznacza to m.in. optymalizację trasy przelotu, a więc realną oszczędność czasu i paliwa.

- To pierwszy projekt PAŻP realizowany w ramach "Szybkiej Ścieżki" NCBiR, a kolejny projekt badawczo-rozwojowy ukierunkowany na rozwój kompetencji cyfrowych Agencji. Cieszymy się z możliwości jego realizacji wspólnie z polskimi podmiotami, podkreślając ich rosnącą rolę w budowaniu krajowych kompetencji ATM - powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

- Cieszymy się, że PAŻP przyjął ofertę współpracy z CTI i wyrażamy olbrzymie zadowolenie z przyznanego dofinansowania przy tak olbrzymiej konkurencji. Sam projekt zaś stanowi potwierdzenie naszych kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych - powiedział Krzysztof Mysłakowski z Creotech Instruments SA.

Już na etapie oferty projekt spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem rynku, zyskując wsparcie Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskich Linii Lotniczych LOT oraz krajowych portów lotniczych.

- Nasze kompetencje i innowacyjne spojrzenie na środowisko usług lotniskowych po raz kolejny znalazły uznanie. Mamy nadzieję wspólnie zbudować nowatorski system dedykowany, który uprości i uelastyczni szereg procesów związanych z zapewnieniem służb ruchu lotniczego - powiedział Samer Bou Habib z AP-TECH Sp. z o.o.

Aktywne poszukiwanie środków na rozwój polskich technologii to część realizowanej od 2018 roku przez PAŻP strategii innowacyjności i rozwijania współpracy z rynkiem usług, dzięki czemu Agencja wspiera rozwój polskiego know-how i tworzy warunki do promocji polskich osiągnięć w kraju i na świecie.

Źródło: PAŻP

O innych projektach czytaj także:
- Startuje projekt "Polski Cyfrowy Operator Logistyczny"
- Innowacyjne projekty GreenWay dla ekologicznego transportu w Polsce i na Słowacji
- Innowacyjny projekt InSecTT dla bezpiecznej żeglugi

Ostatnio zmieniany w czwartek, 03 grudzień 2020 10:26
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe