Zaloguj się

Nevomo uzyskał grant z Shift2Rail

Nevomo uzyskał grant z Shift2Rail Fot. Nevomo

13 członków międzynarodowego konsorcjum, w tym Nevomo (dawniej Hyper Poland) oraz Instytut Kolejnictwa z Polski, uzyskało dofinansowanie w ramach inicjatywy Shift2Rail. Projekt "HyperNex" ma przyczynić się do powstania i rozwoju wielomiliardowego rynku technologii opartych o ideę hyperloop w Europie.

Celem projektu pod nazwą "Hypernex: Uruchomienie Europejskiego Systemu Hyperloop" (ang. "Hypernex: Ignition of the European Hyperloop Ecosystem") jest rozpoczęcie wspólnych badań oraz współpracy pomiędzy firmami, ośrodkami naukowymi oraz instytucjami badawczo-rozwojowymi, zainteresowanymi rozwojem systemu transportu nowej generacji, takiego jak magrail i hyperloop. W ramach projektu powstanie kompleksowe studium, bazujące na wiedzy ekspertów i partnerów. Program przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw sektora transportu kolejowego oraz wdrożenia zrównoważonego systemu transportu inspirowanego technologią hyperloop. Dzięki wymianie doświadczeń i komplementarności, projekt HyperNex ma szansę przyśpieszyć rozwój technologii w Europie, a sam kontynent może stać się liderem dla przyszłego rynku hyperloop na świecie.

- Pozyskanie wsparcia w ramach inicjatywy Shift2Rail, skupiającej najważniejszych graczy europejskiego przemysłu kolejowego to wielki sukces i kolejny dowód na to, że nasza technologia magrail ma szansę stać się rzeczywistością w ciągu najbliższych kilku lat - powiedział Przemysław Pączek, CEO Nevomo. - Biorąc pod uwagę konieczność ograniczania emisji z sektora lotniczego, Komisja Europejska aktywnie szuka alternatyw i wspiera ich rozwój. Kolej jest naturalnym wyborem, ale by skutecznie konkurować z transportem lotniczym na dystansach regionalnych, potrzebuje wyższych prędkości. Magrail oferuje kolei możliwość upgrade'u i uzyskanie prędkości do 550 km/h. Słuszność obranego przez nas kierunku potwierdzają zaawansowane rozmowy z wiodącymi koncernami kolejowymi z Europy, zainteresowanymi pilotażowym wdrożeniem naszej technologii.

Shift2Rail to partnerstwo publiczno-prywatne w sektorze kolejowym, ustanowione na mocy art. 187 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, stanowiące platformę dla sektora kolejowego jako całość do współpracy w celu stymulowania innowacji. Shift2Rail ma 9 członków założycieli: Unię Europejską (reprezentowaną przez Komisję Europejską), 8 członków z branży kolejowej, w tym m.in.: Alstom, Ansaldo STS, Bombardier, CAF, Siemens, Thales, oraz zarządców infrastruktury: szwedzki Trafikverket i brytyjski Network Rail. Jest to inicjatywa, której celem jest poszukiwanie ukierunkowanych badań i innowacji (R&I) oraz rozwiązań rynkowych poprzez przyspieszenie integracji nowych i zaawansowanych technologii z istniejącymi produktami kolejowymi. Przedsięwzięcie Shift2Rail, przy wsparciu Komisji Europejskiej aktywnie współpracuje z całą branżą hyperloop.

- Możliwe, że programem będą mogły być objęte również pilotażowe wdrożenia - dodaje Michał Litwin, dyrektor ds. strategii Nevomo. - Warto zauważyć, że również w USA, na mocy dokumentu Departamentu Transportu "Droga do Przyszłości Transportu" (ang. Pathways to the Future of Transportation: A Non-Traditional and Emerging Transportation), projekty takie jak hyperloop mogą kwalifikować się do federalnej pomocy finansowej z tych samych programów, co projekty kolejowe oraz maglev. Mamy więc do czynienia z jednoznacznymi deklaracjami władz amerykańskich i europejskich dotyczącymi finansowania tego typu technologii. Uważam, że można wręcz mówić o rozpoczęciu rywalizacji pomiędzy Europą a Ameryką o objęcie pozycji lidera w rozwoju nowego środka transportu.

Pozostali członkowie konsorcjum to: europejscy liderzy technologii hyperloop (holenderski Hardt, hiszpański Zeleros i francusko-kanadyjski Transpod), wiodące uczelnie techniczne z Niemiec (TU Berlin), Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii, Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) oraz jednostki naukowo-badawcze. Realizacja programu ma potrwać rok.

Źródło: Newseria

O technologiach w transporcie kolejowym czytaj także:
- Hyper Poland zbiera pieniądze na testy kolei przyszłości
- Japońscy konstruktorzy pracują nad HYBARI - hybrydowym pociągiem wodorowo-elektrycznym

 

O transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w piątek, 04 grudzień 2020 15:31
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe