Zaloguj się

Nowy projekt PAŻP - NaviSpot - stworzy warunki dla rozwoju branży dronowej

W ciągu najbliższych pięciu lat świat czeka rewolucja w transporcie publicznym. Pierwsze loty półautonomicznych platform VTOL, latających na dystansie do 100 km, planowane są już na 2023 r. Nowy projekt Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej NaviSpot przyczyni się do rozwoju nowej gałęzi gospodarki i zapewni Polsce miejsce wśród czołówki na globalnym rynku dronowym.

Branża dronowa rośnie w tempie prawie 50 proc. rocznie, to właśnie dlatego jednym z głównych celów PAŻP w zakresie bezzałogowych statków powietrznych są działania wspierające tworzenie w Polsce przyjaznego środowiska dla dalszego rozwoju rynku usług BSP, czyli realizacja koncepcji U-space, zakładającej bezpieczną i efektywną integrację lotnictwa załogowego i bezzałogowego. Główną drogą do realizacji jest system UTM, jako fundament do organizacji ekosystemu U-Space. Tutaj wyróżnia się nasz flagowy system - PansaUTM, czyli cyfrowa koncepcja koordynacji lotów BSP oraz cyfrowego zarządzania wnioskami i zgodami na loty w przestrzeni powietrznej, na którą składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar. Polska jest obecnie liderem przygotowań środowiska U-Space wśród państw członkowskich inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES). Spośród 16 usług U-Space aż 9 zostało już pomyślnie wdrożonych w Polsce.
Aby sprostać wielu nowym wyzwaniom systemu tzw. mobilności w ruchu miejskim - Urban Air Mobility (UAM) - od technologii, przez regulacje, akceptację społeczną, zarządzanie ruchem lotniczym, po infrastrukturę fizyczną PAŻP tworzy centrum NaviSpot. Jego podstawową działalnością będą prezentacje sprzętu i usługi przed wdrożeniem komercyjnym, możliwość testowania, walidacji i weryfikacji rozwiązań oraz zgodności działania z systemami kontroli lotów i infrastruktury lądowej, a także sprawdzenie powtarzalności i prawidłowości działania technologii przed dopuszczeniem do lotów. Bazą nowego centrum będzie Aeroklub w Kąkolewie k. Grodziska Wielkopolskiego, który jest usytuowany obok Poznańskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego.

- W PAŻP już teraz tworzymy zaawansowane systemy, które na co dzień zmieniają rzeczywistość polskiego lotnictwa. Stworzenie projektu NaviSpot, buduje silne zaplecze dla rozwoju polskich technologii dronowych. Nowoczesna branża U-space to zaawansowane rozwiązania oparte na digitalizacji. Cieszę się, że w NaviSpot stworzymy warunki dla rozwoju nowej gałęzi gospodarki, jaką jest Urban Air Mobility - powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

NaviSpot wpisuje się w inicjatywę PAŻP i PCSS - NAVIHUB, która jest platformą łącząca wiedzę, kompetencje oraz doświadczenia instytutów, uczelni, przedsiębiorstw i obiektów lotniczych. Celem NAVIHUB jest tworzenie i testowanie nowoczesnych rozwiązań dla nawigacji i żeglugi powietrznej, które będą wykorzystywane na funkcjonujących, jak i nowych lotniskach w Polsce.

Źródło: PAŻP

O innych projektach czytaj także:
- Nevomo uzyskał grant z Shift2Rail
- Startuje projekt "Polski Cyfrowy Operator Logistyczny"
- Innowacyjne projekty GreenWay dla ekologicznego transportu w Polsce i na Słowacji

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 07 grudzień 2020 12:46
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe