Zaloguj się

Czeski DACHSER uruchomił dostawy rowerem towarowym

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Czeski DACHSER uruchomił dostawy rowerem towarowym Fot. DACHSER

DACHSER Czech Republic rozpoczął pilotażowy projekt wykorzystujący elektryczny rower towarowy w zaopatrzeniu centrum Pragi.

Projekt realizowany jest w ramach przygotowań do ewentualnych ograniczeń dla ciężarówek wjeżdżających do centrum miasta. Głównym jego zadaniem jest testowanie wykorzystania elektrycznego roweru towarowego na ulicach Pragi.

- Dział Research & Development w centrali firmy między innymi testuje alternatywne metody napędu pojazdów i proponuje nowe koncepcje bezemisyjnych dostaw w dziedzinie logistyki miejskiej - powiedział Jan Pihar, Managing Director of European Logistics w DACHSER Czech Republic. - Mamy duże doświadczenie w korzystaniu z elektrycznych rowerów towarowych w wielu europejskich miastach, dlatego decyzja o uruchomieniu pilotażowego projektu w Pradze była oczywista - nawet jeśli miasto nie nałożyło jeszcze restrykcji.

W fazie pilotażowej projektu DACHSER zamierza zaopatrywać strefy w regionie Praga 1. Każdego ranka, ciężarówki z oddziału firmy w Kladnie będą dostarczać przesyłki do mikrohubu Depot.bike, zlokalizowanego niedaleko centrum miasta. Przesyłki te mają być dystrybuowane pojedynczo za pomocą elektrycznego roweru towarowego. W późniejszych fazach projektu dostawa tego rodzaju pojazdem może być sukcesywnie rozszerzana na dzielnice Praga 4, Praga 5 i Praga 7, ze wsparciem bezemisyjnych ciężarówek do ciężkich i nieporęcznych przesyłek na paletach. Według przewidywań głównymi odbiorcami tych przesyłek będą sklepy odzieżowe, sklepy ze sprzętem medycznym oraz sklepy budowlane.

- Stopniowa wymiana małych, konwencjonalnych pojazdów dystrybucyjnych to zrównoważony sposób na złagodzenie problemu ruchu w Pradze i poprawę sytuacji ze smogiem. Zgodnie ze strategią naszej firmy, chcemy się do tego aktywnie przyczynić - powiedział Jan Pihar

DACHSER użyje rowerów dostawczych ze wspomaganiem elektrycznym firmy Velotaxi Bring. Powierzchnia ładunkowa tych pojazdów wyniesie 0,4 ldm (metra ładunkowego), co pozwoli na ładunek wielkości jednej europalety załadowanej na wysokość 1,2 m i o maksymalnej wadze 250 kg. Rowery będą początkowo dystrybuowały przesyłki kartonowe, jednak w przyszłości firma chciałaby pójść w stronę dekonsolidacji palet na trasie dostawy. Idealnym wynikiem tych wysiłków byłoby powstanie dla określonego obszaru strefy wolnej od emisji DACHSER, z mieszanką różnych typów pojazdów osadzonych w inteligentnej koncepcji.
Projekt będzie monitorowany przez DACHSER, operatora mikrohubu, czeskiego specjalistę od rowerów elektrycznych ekolo.cz, Zarząd Techniczny Dróg TSK Praga oraz Praski Instytut Planowania i Rozwoju. Pierwszych wyników można się spodziewać po 6 miesiącach eksploatacji rowerów.

Źródło: DACHSER

O pojazdach elektrycznych czytaj także:
- Pomysł na inteligentny e-skuter
- Elektryki Volvo Trucks na rynku europejskim
- Solaris zaprezentował nowy autobus elektryczny - Urbino 15 LE electric

 

O elektromobilności i transporcie przyszłości piszemy więcej w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 08 grudzień 2020 14:36
Zaloguj się by skomentować