Zaloguj się

Pendolino będzie bardziej bezpieczne

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Pendolino będzie bardziej bezpieczne Fot. PKP Intercity

Składy Pendolino będą monitorowane przez innowacyjne urządzenie do oceny i kontroli stanu technicznego pociągów. TrainScanner pozwoli przewidzieć możliwe awarie oraz usterki, zwiększy bezpieczeństwo przejazdów i skróci kosztowne przestoje.

TrainScanner pracuje już na stacji techniczno-postojowej PKP Intercity na warszawskiej Olszynce Grochowskiej.

- TrainScanner jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na rynku. Jest to nasza kolejna innowacja, krok w kierunku Przemysłu 4.0. To urządzenie jest jedynym na Starym Kontynencie. Podobne mamy tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie jest wykorzystywane do serwisowania floty Pendolino w Avanti West Coast - mówi Artur Fryczkowski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce i na Ukrainie.

TrainScanner, czyli skaner taboru produkcji Alstom, będzie wykorzystany do obsługi 20 pociągów Pendolino, które jeżdżą w barwach PKP Intercity od sześciu lat.

- TrainScanner pozwala na codzienną analizę stanu technicznego taboru, dzięki czemu jesteśmy pewni, że oddajemy pociąg w pełni sprawny - tłumaczy Michał Guzek, dyrektor zarządzający serwisami Alstom w Polsce.

Dzięki cyfrowej analizie danych urządzenie wskaże optymalny moment wymiany komponentów, aby nie dopuścić do ich awarii - z dokładnością do jednej godziny. Pozwala to uniknąć przestojów, zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych i dostępność taboru. Wszystko to wiąże się z dodatkowymi oszczędnościami. Inwestycja może zwrócić się w ciągu 10 lat.

- Czujniki laserowe i kamery sprawdzają integralność poszycia, wózków jezdnych, dokonują pomiarów nakładki pantografu, grubości tarcz hamulcowych i klocków oraz profilu koła. Na podstawie tych pomiarów otrzymujemy automatyczne raporty w postaci liczb i profili 3D - wyjaśnia Michał Guzek.

Na podstawie przetworzonych cyfrowo informacji tworzona jest baza danych, która pozwala z wyprzedzeniem określić zużycie materiałów i optymalny moment ich wymiany. Zgromadzone dane z podzespołów są przesyłane do platformy Alstom HealthHub, która dzięki specjalnym algorytmom przekształca je w przydatne informacje i oblicza wskaźnik kondycji dla każdego sprawdzanego elementu. Dzięki temu flota jest zawsze dostępna i niezawodna. 

- Z uwagi na to, że pociągi przejeżdżają przez TrainScanner codziennie, doskonale wiemy, kiedy dany element dojdzie do swojego wymiaru granicznego, i w tym momencie go wymienimy - mówi dyrektor zarządzający serwisami Alstom w Polsce.

Eksperci podkreślają, że skuteczne skanowanie jest szczególnie istotne w pociągach kolei dużych prędkości, ale skaner można wykorzystać w monitoringu innych flot.

Źródło: Newseria

O bezpieczeństwie transportu czytaj także:
- UTK skontrolował przewoźników kolejowych
- Nowy projekt PAŻP z misją zwiększenia bezpieczeństwa samolotów i dronów
- Monitoring ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych

Ostatnio zmieniany w środa, 09 grudzień 2020 13:48
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe