Zaloguj się

Większa efektywność sprzedaży B2B w branży budowlanej dzięki standardom GS1

Jak wyeliminować większość błędów pojawiających się w trakcie doboru i tworzenia zestawienia materiałowego? Kody GTIN, choć obecnie jeszcze nie są powszechnie stosowane w branży budowlanej, mogą wspierać półautomatyczny dobór komponentów w systemach klasy CAD/CAM, skracając czas pracy architektów i konstruktorów/branżystów. Firma Norgips zdecydowała się objąć kodowaniem, z użyciem numeru GTIN, wszystkie produkty oferowane w kanale profesjonalnym. Ten ruch znacznie skróci czas obsługi.

Kod przyśpiesza pracę w "budowlance"
Zgodnie z wymogami Ustawy o Wyrobach Budowlanych Dz. U. 2004 Nr 92 poz. 881 wszyscy dostawcy, producenci i właściciele marek działający na polskim rynku są zobowiązani do odpowiedniego prezentowania informacji o produktach, ze szczególnym uwzględnieniem certyfikatów i deklaracji właściwości użytkowych. Informacje te najczęściej można znaleźć na stronach internetowych producentów. Na potrzeby architektów i konstruktorów/branżystów producenci, w tym również Norgips, tworzą własne biblioteki elementów gotowych, które mogą być wykorzystywane w systemach klasy CAD/CAM oraz Buildng Information Modelling (BIM).  Zarówno w bibliotekach elementów typowych systemów CAD/CAM, jak i w bibliotekach przeznaczonych do systemów BIM, oprócz pełnego opisu wyrobów może występować unikalny w skali światowej GTIN – Global Trade Item Number, czyli Globalny Numer Jednostki Handlowej. GTIN to numer identyfikacyjny produktu lub usługi, wobec której zachodzi potrzeba wyceniana, zamawiania lub fakturowania w dowolnym punkcie łańcucha dostaw. W Europie najczęściej stosuje się 13-cyfrowy numer GTIN, kojarzony z jego graficzną reprezentacją: kodem kreskowym EAN, automatycznie rozpoznawanym po zeskanowaniu czytnikiem kodów.


Rys. 1. Przykład produktu z identyfikatorem GTIN – płyta gipsowo-kartonowa NORGIPS typu DF gr. 12,5 mm

GTIN usprawnia sprzedaż B2B w Norgips
Producent systemów z płyt gipsowo-kartonowych Norgips działa w dwóch kanałach sprzedaży. Pierwszy to kanał B2B, związany z obsługą inwestycji, w którym podstawą rozpoznania pozycji jest unikatowa nazwa wyrobu. Drugi kanał to Do It Yourself (DIY) prowadzony poprzez specjalistyczne sieci handlowe. Na podstawie analizy przeprowadzonej przez ekspertów Sieci Badawczej Łukasiewicz - ILIM oraz GS1 Polska firma Norgips zdecydowała się wykorzystać numery GTIN jako podstawowe identyfikatory również w kanale profesjonalnym. Jak wynika z porównania stanu obecnego AsIs oraz rekomendowanego ToBe wykorzystanie GTIN-ów znacznie przyspieszy obsługę zarówno inwestorów, architektów, jak i hurtowni. Prócz tego nastąpi dwu, a nawet i trzykrotne skrócenie czasu realizacji czynności przygotowawczych, związanych z wyceną, tworzeniem zestawień materiałowych (Rys. 2.).

Rys. 2. Całościowe porównanie średniego czasu czynności przeznaczonych na analizę specyfikacji materiałowej

Wprowadzenie identyfikacji GTIN uporządkowało także kompleksowy opis poszczególnych pozycji asortymentowych i umożliwiło wykorzystanie innych narzędzi informatycznych spajających cały rynek wyrobów budowlanych.

Lepsze relacje biznesowe dzięki automatyzacji
Wprowadzenie zmian w sposobie obsługi kanału profesjonalnego nie tylko skróci czas analizy zapytań ofertowych, ale także pozwoli wyeliminować błędną interpretację. Dzięki GTIN można jednoznacznie wskazywać szczegóły techniczne oraz wyceny niezależnie od sposobu sprzedaży wyrobów (B2B lub B2C). Dzięki GTIN firma Norgips skróci czas ustaleń z inwestorami i uwolni konsultantów do prowadzenia proaktywnych działań w kierunku zwiększenia sprzedaży lub poprawy relacji z klientami. Wdrożenie GTIN-ów to ułatwienie w kierunku zautomatyzowania operacji wyszukiwania pozycji dzięki prostym narzędziom IT, umożliwiające scedowanie tych zadań na pracowników z mniejszym doświadczeniem. Wprowadzenie GTIN w każdym kanale to również możliwość zunifikowania opisów i zespolenia zasobów informacyjnych w organizacji, a także wpływ na prowadzenie scentralizowanej polityki tworzenia i obsługi danych produktowych.

Więcej o rozwiązaniach opartych na standardach GS1 przeczytać można:
- Aktualności z GS1 Polska

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 14 grudzień 2020 08:19
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe