Zaloguj się

Toyota wchodzi na europejski rynek autobusów wodorowych

Toyota wchodzi na europejski rynek autobusów wodorowych Fot. Toyota

Toyota wzmacnia strategiczną współpracę z producentem i dystrybutorem autobusów CaetanoBus oraz firmą Finlog, dostawcą usług finansowych w branży samochodów osobowych, aby przyspieszyć rozwój transportu wodorowego. W tym celu Toyota Caetano Portugal (TCAP) stała się posiadaczem akcji obu portugalskich przedsiębiorstw. TCAP to spółka joint venture Toyota Motor Europe (TME) i koncernu Salvador Caetano.

Obecnie, gdy coraz więcej europejskich krajów i miast ogłasza swoje strategie dekarbonizacji transportu, floty pojazdów użytkowych, w szczególności autobusów miejskich, będą szybko elektryfikowane. Toyota Motor Europe rozbuduje swoją ofertę bezemisyjnych pojazdów w regionie, korzystając z doświadczenia i silnej pozycji CaetanoBus na rynku autobusów. Toyota wesprze także działania portugalskiego producenta w rozwoju bezemisyjnych autobusów jego produkcji.

Oferta wodorowych autobusów dla europejskich miast
Już od pewnego czasu Toyota Motor Europe dostarcza firmie CaetanoBus zestawy ogniw paliwowych, które są montowane w wodorowych autobusach H2.City Gold o zasięgu 400 km. H2.City Gold to pierwszy model autobusu zasilanego wodorem portugalskiego producenta. W wyniku zacieśnienia współpracy Toyota Motor Europe opracuje, a następnie rozpocznie produkcję i dystrybucję autobusów na ogniwa paliwowe z myślą o europejskim rynku. Tym samym zwiększy się wybór bezemisyjnych środków transportu w regionie, a rynek pojazdów wodorowych dostanie kolejny impuls do rozwoju.
Drugi partner Toyoty, firma Finlog, opracuje kompleksowy program leasingu, skoncentrowany na branży autobusowej. Korzystając z doświadczenia i wiedzy zdobytej na rynku finansowania samochodów osobowych, Finlog rozszerzy swoje portfolio o ofertę na bezemisyjne autobusy wodorowe dla europejskich miast.

- Bardzo nas cieszy perspektywa rozszerzenia trwającego od wielu dekad partnerstwa o branżę autobusową. Razem z CaetanoBus jesteśmy w stanie mocno przyczynić się do rozwoju transportu wodorowego. Naszą współpracę oprzemy na połączeniu zasobów w postaci wiedzy, technologii i doświadczonych specjalistów. CaetanoBus skorzysta także na wprowadzeniu w swoje struktury znanego na całym świecie Systemu Produkcyjnego Toyoty - powiedział Jose Ramos, CEO Toyota Caetano Portugal.
- Nowy poziom partnerstwa wzmocni nasze relacje z Caetano Group. Dzięki temu będziemy mogli uczyć się od Caetano przedsiębiorczości i elastyczności. Toyota jest zdeterminowana w swoim dążeniu do zrównoważonego transportu, a wprowadzenie na rynek autobusów na ogniwa paliwowe zróżnicuje naszą bezemisyjną gamę w Europie - podkreślił dr Johan van Zyl, prezydent Toyota Motor Europe.

Źródło: Toyota

O pojazdach wodorowych czytaj także:
- Wodorowe taksówki w socjalnej flocie Hagi
- Japońscy konstruktorzy pracują nad HYBARI - hybrydowym pociągiem wodorowo-elektrycznym
- Wodorowy pociąg Alstom wkrótce na torach

 

Więcej o transporcie przyszłości piszemy w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w środa, 23 grudzień 2020 11:16
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe