Zaloguj się

Czy drony zrewolucjonizują transport medyczny?

W dniach 14-21 grudnia br. odbyła się seria testowych lotów transportowych realizowanych przez polską spółkę Farada we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Lecąc wydzielonym korytarzem powietrznym i z maksymalną prędkością do 90 km/h dron dostarczył paczki medyczne średnio o połowę szybciej niż transportem kołowym.

Loty odbyły się na trasach pomiędzy Warszawą a szpitalami w Pułtusku, Sochaczewie oraz Otwocku. Na tych trzech trasach zrealizowano kilkanaście przelotów bezzałogowego samolotu pionowego startu. Dron o masie 14 kg unosi się pionowo najpierw na wysokość 50 m, a następnie podobnie do typowego samolotu pokonuje trasę na wysokości od 100 m do 120 m nad ziemią. Bezzałogowy Statek Powietrzny pokonał trasy do Pułtuska i Sochaczewa o długości ok. 60 km każda, średnio w 45 minut. Do Otwocka przelot z centrum Warszawy zajął mniej niż 15 minut.

- To najbardziej skomplikowane pod względem operacyjnym przedsięwzięcie z wykorzystaniem niskopułapowego drona transportowego, z jakim PAŻP miał do tej pory do czynienia. Seria testów kolejny raz potwierdziła gotowość PAŻP do obsługi tego typu lotów - powiedział Maciej Włodarczyk, kierownik działu zarządzania operacjami bezzałogowych statków powietrznych w PAŻP.
Działania PAŻP polegały na zabezpieczeniu tras specjalnie wydzielonymi korytarzami (strefami), co umożliwiło zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej. Co ważne statki powietrzne Farady emitowały własny sygnał z transpondera, dzięki czemu były widoczne dla innych latających jednostek.

- Misją firmy Farada jest zbudowanie bezpiecznej i wydajnej sieci logistycznej opartej o nowoczesne platformy bezzałogowe. Pierwszym obszarem, na jakim się skupiamy, jest transport medyczny. Dzięki naszym rozwiązaniom możemy także już dziś skrócić czas oczekiwania na wyniki badania medycznego oraz zwiększyć jakość transportu, a docelowo poprawić nawet stan przeszczepianych organów w Polsce. Posiadamy innowacyjne, opracowane przez naszą firmę oprogramowanie zarówno do zarządzania przesyłkami jak i flotą dronów przez jednego operatora - powiedział Szymon Kupaj, prezes zarządu firmy Farada.

Zaangażowanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej umożliwiło realizację kolejnego projektu tego typu. W listopadzie br. z sukcesem udało się przetransportować pierwsze ładunki medyczne do testów laboratoryjnych. Trasę o długości 7,5 km pomiędzy szpitalem na Stadionie Narodowym a CSK MSWiA dron firmy Spartaqs pokonał w czasie 12 minut.
Fundamentem i zarazem kluczowym elementem do osiągnięcia tego celu jest system PansaUTM umożliwiający elektroniczną koordynację lotów BSP oraz cyfrowe zarządzanie wnioskami i zgodami na loty w przestrzeni powietrznej.

Źródło: PAŻP

O transporcie powietrznym za pomocą dronów czytaj także:
- Nowe zasady użytkowania dronów
- Drony umożliwią loty na orbitę okołoziemską nawet co 3 godziny
- Innowacyjna sieć dostaw książek

 

Więcej o transporcie przyszłości piszemy w czasopiśmie Logistyka 4/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 28 grudzień 2020 10:21
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe