Zaloguj się

Rozwiązania chmurowe dla sektora regulowanego

Rozwiązania chmurowe dla sektora regulowanego Fot. Pixabay

Rok 2020 wpłynął na decyzje inwestycyjne i strategiczne w obszarach IT mocniej niż poprzednie lata. Firmy zmuszone do zmiany na pracę zdalną, z dnia na dzień musiały przyśpieszyć swoje, rozłożone nierzadko na kilka lat, plany cyfryzacji. Mimo że już wcześniej usługi chmurowe cieszyły się popularnością wśród przedsiębiorców, to stały się one rozwiązaniem idealnie dopasowanym do bieżących potrzeb. Usługi oparte na chmurze okazały się niezbędne dla zachowania ciągłości operacyjnej podczas lockdownu.

Boom na chmury
Zgodnie z badaniami, do 2022 roku aż 90% firm będzie pracować na hybrydowych rozwiązaniach chmurowych[1]. Według analityków Gartnera, przychody dostawców chmury publicznej wzrosną w 2020 r. o 6,3 proc. i będą rosły w podobnym tempie w kolejnych latach, żeby w 2022 osiągnąć wartość 364 mld dolarów[2]. W tej liczbie największy udział będą miały usługi SaaS - blisko 140 mld dolarów w 2022 r. Jednocześnie, według raportu Research and Markets, prognozy pokazują, że globalny rynek przetwarzania w chmurze wzrośnie do 832,1 mld dolarów do 2025[3].
Polski rynek również od kilku lat intensywnie się rozwija. Dane Computerworld pokazują, że dynamika rozwoju między 2020 a 2019 rokiem wynosiła aż 30 proc. Sama wartość sprzedaży chmur obliczeniowych to ponad 1,4 mld złotych. Ponad połowa firm przyznaje też, że wiąże swoją przyszłość z technologiami chmurowymi. Aż 28 proc. z nich doskonale wie, jak wykorzysta chmurę oraz opracowało szczegółowy plan migracji[4].

Liczby są optymistyczne, ale…
Sektor regulowany, w tym bankowość, ubezpieczenia, ochrona zdrowia czy energetyka, podchodzą jednak zachowawczo do technologii chmurowej. Obawy dotyczą dostosowania do przepisów prawnych, bezpieczeństwa danych czy kosztów wdrożeniowych. Dodatkowo, według Roberta Stanikowskiego z BCG, mimo pozornie optymistycznych danych o wzroście wykorzystania technologii chmurowej, Polska w porównaniu do innych krajów UE wciąż plasuje się pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc[5].
W Polsce problem regulacyjny dostrzegła już KNF i w styczniu tego roku opublikowała komunikat, dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej. Pojawiły się dzięki temu wymagania regulatora co do nadzorowanych podmiotów, które dały odpowiedzi na praktyczne wyzwania związane z wdrożeniem usług chmurowych w sektorze finansowym.

Rozwiązaniem są modele hybrydowe
Odpowiedzią na obawy przedsiębiorców są rozwiązania hybrydowe, z których korzysta np. niemiecka kolej państwowa Deutsche Bahn. Firma zdecydowała się przechowywać część danych w chmurze, a część pozostawić na serwerach lokalnych. Oferująca taki podział platforma Doxis4 umożliwiła optymalizację zarządzania 190 milionami dokumentów i 750 milionami obiektów informacyjnych o łącznej wielkości około 22,5 TB. Wykorzystanie chmury hybrydowej doprowadziło również do obniżenia kosztów związanych z wynajmem powierzchni, zakupem papieru oraz usługami pocztowymi i kurierskimi. Z drugiej strony wzrosło zadowolenie pracowników, a co za tym idzie również klientów - decyzje podejmowane są szybciej i sprawniej, zespoły mogą współpracować zdalnie i wymieniać się ustaleniami.

- Rozwiązania oferowane przez Grupę SER pozwalają na dostosowanie platformy Doxis4 ECM do wymagań klientów. Firmom działającym w branżach ściśle regulowanych oferujemy rozwiązania hybrydowe. Dzięki temu spółka może wykorzystać wszystkie zalety technologii chmurowej, zapewniając jednocześnie pełną zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania wrażliwych danych klientów w siedzibie firmy. W przypadku Polski to rozwiązanie jest zgodne ze styczniowym komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącym przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej - powiedział Marcin Somla, dyrektor SER Group Polska.
Technologia chmury hybrydowej SER Group pozwala na dostosowanie platformy Doxis4 do oczekiwań spółki. Część danych jest przenoszona do chmury, co umożliwia firmie usprawnienie procesów operacyjnych i zwiększenie wydajności oraz oszczędności. Z drugiej strony dane wrażliwe mogą być przechowywane na serwerach lokalnych. To elastyczne i szyte na miarę rozwiązanie umożliwia spółkom z sektora regulowanego na korzystanie z chmury na własnych warunkach, zapewniając pełną ochronę szczególnie wrażliwych danych. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na rozwiązania hybrydowe, będą mogły nadać tempo własnej cyfryzacji. Jeśli w przyszłości zdecydują się na usługi w pełni chmurowe, będą miały już gotową infrastrukturę, która pozwoli im zoptymalizować wydatki na IT.

[1] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/rynek-uslug-w-chmurze-odporny-na-skutki-kryzysu-wywolanego-pandemia.html?nc=1
[2] https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2019-11-13-gartner-forecasts-worldwide-public-cloud-revenue-to-grow-17-percent-in-2020
[3] https://www.researchandmarkets.com/reports/5136796/cloud-computing-market-by-service-model?utm_source=GNOM&utm_medium=PressRelease&utm_code=8vg2fl&utm_campaign=1428189+-+Cloud+Computing+Industry+to+Grow+from+proc.24371.4+Billion+in+2020+to+ proc.24832.1+Billion+by+2025 proc.2c+at+a+CAGR+of+17.5 proc.25&utm_exec=joca220prd
[4] https://www.computerworld.pl/news/Chmura-w-Polsce-1-4-miliarda-powodow-do-optymizmu,421875.html
[5] https://www.money.pl/gielda/bcg-rynek-cloud-computing-w-polsce-bedzie-rosl-o-15-20-rocznie-6572665177995393a.html

Źródło: Newseria

O chmurze obliczeniowej czytaj także:
- Największa polska inwestycja w technologię cyfrową - 1 miliard dolarów na regionalny hub technologiczny

 

Więcej o rozwiązaniach chmurowych piszemy w czasopiśmie Logistyka 6/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 28 grudzień 2020 11:28
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe