Zaloguj się

Polska wśród europejskich liderów otwierania danych

Polska wśród europejskich liderów otwierania danych Fot. Cyfryzacja KPRM

Komisja Europejska ogłosiła wyniki rankingu Open Data Maturity 2020 i… Polska zanotowała kolejny awans! Z grupy "fast trackers" (szybko awansujących) przechodzimy do grupy liderów - "trend setters". To duży sukces!

- To ważny dzień dla otwartych danych w Polsce. W zaledwie trzy lata Polska stała się jednym z europejskich liderów w zakresie otwierania danych - mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Największy skok
Coroczny Raport Open Data Maturity opisuje postępy osiągnięte przez kraje europejskie i ocenia ich poziom dojrzałości w zakresie otwierania danych publicznych. Poprzedni awans zanotowaliśmy w 2017 roku, kiedy to przeszliśmy z grupy "obserwatorów" do grupy tzw. "szybko awansujących".
W tym roku w grupie liderów znalazło się siedem państw członkowskich, w tym: Dania (1. miejsce), Hiszpania, Francja, Irlandia, Estonia, Polska (6. miejsce) i Austria. Jednak to Polska wraz z Austrią zanotowały największy skok - w naszym przypadku z grona "fast trackers" na szczyt. Po raz pierwszy przekroczyliśmy próg 90% łącznie w obszarach: polityka otwartych danych, wpływ otwartych danych na gospodarkę i społeczeństwo, jakość danych oraz portal otwartych danych.
- Raport odzwierciedla nasze wysiłki, aby zwiększyć użyteczność i funkcjonalność portalu Dane.gov.pl oraz wpływ otwartych danych na najważniejsze sfery życia. To w tych dwóch częściach badania zanotowaliśmy największe wzrosty - mówi minister Marek Zagórski.

Dane, czyli korzyści
Otwarte dane w Polsce są dostępne na portalu Dane.gov.pl, który oferuje przeszło 18,5 tys. zasobów od 138 dostawców. Autorzy raportu docenili m.in. nowe funkcjonalności tego portalu, takie jak wizualizacja danych czy wielokryteriowa wyszukiwarka, która umożliwia przeszukiwanie zarówno metadanych zasobów, jak i treści ustrukturyzowanych danych. Otwarty dostęp do danych oraz możliwość ich ponownego wykorzystania mają ogromne znaczenie dla rozwoju innowacji. Rozwiązania oparte o dane to korzyści, zarówno dla obywateli, jak również dla polskiej gospodarki.
Dane dostępne są w takich obszarach jak administracja publiczna, bezpieczeństwo, biznes i gospodarka, budżet i finanse publiczne, kultura, nauka i oświata oraz zdrowie. Zasoby portalu są stale aktualizowane i cały czas rosną.

Źródło: Cyfryzacja KPRM

O innowacyjności czytaj także:
- Nowy projekt PAŻP z misją zwiększenia bezpieczeństwa samolotów i dronów
- Liderzy elektromobilności z nagrodami
- Rozszerzona rzeczywistość w polskim wojsku

Ostatnio zmieniany w wtorek, 29 grudzień 2020 12:02
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe